QSAR – Modelování kvantitativních vztahů mezi strukturou a aktivitou chemických látek
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68378050%3A_____%2F17%3A00502626" target="_blank" >RIV/68378050:_____/17:00502626 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
QSAR – Modelování kvantitativních vztahů mezi strukturou a aktivitou chemických látek
Popis výsledku v původním jazyce
Kvantitativní modelování vztahů mezi strukturou a aktivitou (QSAR) je jednou z nejpopulárnějších technik virtuálního screeningu, která se používá k predikci aktivity sloučeniny směrem k biologickému cíli. Zatímco modely klasifikace QSAR jsou schopny předvídat, zda je sloučenina aktivní nebo neaktivní (třída) směrem k cíli, regresní modely se snaží předpovědět přesnou hodnotu aktivity. Pro zjištění vztahu mezi strukturou a aktivitou sloučeniny se používají běžné metody strojového učení (např. Podpůrné vektorové stroje, náhodný les, neuronové sítě atd.) Spolu s různými typy deskriptorů sloučenin (např. Fyzikálně-chemické vlastnosti, strukturální klíče, binární otisky prstů atd.). Modely QSAR jsou obecně velmi rychlé a pokud je použit správný přístup k jejich validaci a použitelnosti domény nastavení, také spolehlivé. Staly se běžnou součástí pracovních postupů pro výpočet léků používaných k detekci nových kandidátů na léky, objasnění jejich vedlejších / nepříznivých účinků nebo posouzení jejich potenciálních rizik toxicity.
Název v anglickém jazyce
QSAR – Modelling of Quantitative Relations between Structure and Activity of Chemical Compounds
Popis výsledku anglicky
Quantitative structure–activity relationship (QSAR) modelling is one of the most popular techniques of virtual screening used to predict the activity of a compound toward a biological target. While QSAR classification models are able to predict whether a compound is active or inactive (class) toward a target, regression models try to predict its exact activity value. To find the relationship between the structure and activity of a compound, common machine learning methods are employed (e.g., Support Vector Machines, Random Forest, Neural Networks etc.) together with diverse types of compound descriptors (e.g., physico-chemical properties, structural keys, binary fingerprints etc.). QSAR models are generally very fast and, when a correct approach to their validation and applicability domain setting is used, also reliable. They became a common part of computational drug design workflows employed to detect new drug candidates, elucidate their side/adverse effects or assess their potential toxicity risks.
Klasifikace
Druh
J<sub>imp</sub> - Článek v periodiku v databázi Web of Science
CEP obor
—
OECD FORD obor
10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/LO1220" target="_blank" >LO1220: CZ-OPENSCREEN: Národní infrastruktura chemické biologie</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Chemické listy
ISSN
1213-7103
e-ISSN
—
Svazek periodika
111
Číslo periodika v rámci svazku
11
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
7
Strana od-do
747-753
Kód UT WoS článku
000418342800007
EID výsledku v databázi Scopus
—