Jazyková regulace jako věc dohody
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68378092%3A_____%2F11%3A00372066" target="_blank" >RIV/68378092:_____/11:00372066 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Jazyková regulace jako věc dohody
Popis výsledku v původním jazyce
Článek je reakcí na knihu Václava Cvrčka Jazyková regulace a Koncept minimální intervence. Staví se k ní kriticky v několika ohledech: Cvrčkova Teorie intervencí (do jazyka) není dostatečně obecná, protože se věnuje téměř výhradně intervencím institucionálním a nezajímá se o individuální intervence v reálných interakcích; jeho definice reálných a deklarativních postojů k jazyku je velmi problematická, nesprávně ztotožňuje jazykové normy s deklarativními postoji mluvčích k jazyku a zároveň navrhuje redukovat normu na úzus. Autoři článku definují normu jako povědomí mluvčích o jazyce a jeho užívání, která není čistě z úzu odvoditelná a není na něj redukovatelná. V závěru vyjmenovávají autoři několik sporných momentů jazykové regulace, o nichž by se českálingvistická komunita měla pokusit dosáhnout konsensu.
Název v anglickém jazyce
Language regulation as a matter of agreement
Popis výsledku anglicky
The article provides a response to Václav Cvrček?s book Language regulation and the Concept of Minimal Intervention (2008). The authors are critical towards the book in several aspects: Cvrček?s Theory of Interventions is not universal enough as he dealsalmost solely with linguists? intervention into language and pays little attention to the interventions of individuals in real interactions. Cvrček?s definitions of the concepts of ?real and ?declarative attitudes are very problematic and he wrongly equates language norms with the declarative attitudes of speakers towards their language. The authors define language norms as language users? awareness of the language and its usage and regard them as neither inferable solely from usage nor reducible to it. Finally, the authors suggest several specific points which Czech linguists should agree upon before implementing possible regulatory changes into practice.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AI - Jazykověda
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2011
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Slovo a slovesnost
ISSN
0037-7031
e-ISSN
—
Svazek periodika
72
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
27
Strana od-do
196-222
Kód UT WoS článku
000293849900003
EID výsledku v databázi Scopus
—