O novém českém slovese lajkovat
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68378092%3A_____%2F12%3A00388182" target="_blank" >RIV/68378092:_____/12:00388182 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
O novém českém slovese lajkovat
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek se zabývá slovesem lajkovat a jeho odvozeninami, jejich užíváním v úzu a pozicí v rámci systému spisovné češtiny. Sloveso lajkovat bylo vytvořeno českým fonetickým přepisem anglického slovesa to like a české produktivní kmenotvorné přípony -ova- (a finální koncovkou) a hojně se objevuje zejména v oblasti komunikace na internetu, konkrétně v sociální síti Facebook. Příspěvek se vyjadřuje ke slovotvorbě, morfologii, vidu a obecně rovněž k významu slovesa a slov příbuzných, tvrzení jsou podloženadoklady užívání z internetu. Text se pokouší nastínit některé z možných vývojových tendencí současné češtiny, hlavně ty způsobené silným vlivem angličtiny.
Název v anglickém jazyce
A New Czech Verb lajkovat
Popis výsledku anglicky
The paper is focused on the new verb lajkovat and its derivatives, its usage and its position within the system of a literary Czech. The verb lajkovat is formed at the basis of the Czech phonetic transcription of the English verb to like by adding the Czech productive stem-forming suffix -ova- (and the final suffix). The verb appears mainly in the Internet communication, especially at the social network Facebook. The paper presents observations on word formation and morphology as well as general remarkson the meaning of the verb and related words. Examples of the usage in the Internet communication are included. The text attempts to outline some of the possible tendencies of a language development of contemporary Czech, especially those witnessing theinfluence of English.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AI - Jazykověda
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2012
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Naše řeč
ISSN
0027-8203
e-ISSN
—
Svazek periodika
95
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
4
Strana od-do
109-112
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—