Soukromý dopis: mezi psaným textem a mluveným dialogem. (Pragmalingvistický a stylisticko-syntaktický přístup ke korespondenci)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68378092%3A_____%2F13%3A00423089" target="_blank" >RIV/68378092:_____/13:00423089 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Soukromý dopis: mezi psaným textem a mluveným dialogem. (Pragmalingvistický a stylisticko-syntaktický přístup ke korespondenci)
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek se v úvodní části zabývá stylovou charakteristikou korespondence a zdůrazňuje pojetí korespondence jako dialogu (složeného z replik v podobě dopisů), ale i vnitřní dialogičnost každého dopisu. Vyzdvihuje rostoucí neformálnost dopisů v současnédobě a pronikání prostředků mluvené češtiny do psaných dopisových textů. Druhá část příspěvku přináší pragmalingvistický pohled na dopisy významných osobností, v tomto případě na milostné dopisy českých spisovatelů Jana Nerudy a Karla Čapka: z pragmalingvistických parametrů je zde sledována především zdvořilost/nezdvořilost a tzv. temperatura. Třetí část je věnována stylistické analýze dopisů současných, běžné korespondence mladých lidí (z Korpusu soukromé korespondence): zaměřuje se na dialogickou a interaktivní povahu dopisů, jejich situační a kontextové zapojení, specifiku narativních pasáží, dále na celkovou výstavbu textů a hojný výskyt příznačných prostředků mluvené syntaxe (elipsa, juxtapozice, parcelace, příznakový slovosled aj.
Název v anglickém jazyce
Private letter: between the written text and spoken conversation (Pragmalinguistics, stylistics, syntax in the research of correspondence)
Popis výsledku anglicky
This paper begins by discussing the stylistic characteristics of correspondence and emphasizes the concept of correspondence as dialogue (constructed from turns in the form of letters) as well as the inner dialogical character of each individual letter.It points to the increasingly informal nature of letters at present and to the permeation of spoken Czech into letter-writing. The second part of the paper views the letters of well-known individuals, in this case the love letters of the Czech authors Jan Neruda and Karel Čapek, from a pragmatic perspective. Using pragmatic parameters, the politeness/impoliteness and so-called temperature of the letters are observed. The third part is devoted to a stylistic analysis of contemporary letters, specificallythe typical correspondence of young people (from the Corpus of Private Correspondence, a part of the Czech National Corpus). It orients toward the dialogical and interactive character of these letters, their situational and contextual in
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AI - Jazykověda
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/GAP406%2F12%2F1829" target="_blank" >GAP406/12/1829: Stylistika mluvené a psané češtiny</a><br>
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2013
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Soukromá korespondence jako lingvistický pramen
ISBN
978-80-210-6140-8
Počet stran výsledku
24
Strana od-do
153-176
Počet stran knihy
187
Název nakladatele
Masarykova univerzita
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS kapitoly
—