Způsoby signalizace a realizace sebeopravy v mluvené češtině
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68378092%3A_____%2F17%3A00488038" target="_blank" >RIV/68378092:_____/17:00488038 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Způsoby signalizace a realizace sebeopravy v mluvené češtině
Popis výsledku v původním jazyce
Text na základě dat z korpusu „DIALOG“, multimodálního korpusu videozáznamů a přepisů českých televizních debat a talkshow, a záznamů jednání městských zastupitelstev analyzuje způsoby signalizace a realizace sebeoprav v českých veřejných promluvách. Autorka vychází z existujícího výzkumu sebeoprav v konverzační analýze a v dalších výzkumech konverzační analýzou inspirovaných a ukazuje na příkladech jednotlivé části opravného segmentu (opravitelná část/reparandum, iniciátor/signál opravy, vlastní oprava, opakování pravého a/nebo levého rámce opravy), kontextualizační vodítka, která umožňují recipientovi rozpoznat určitou část výpovědi jako sebeopravu a základní typy opravných operací (nahrazení, vložení, vypuštění a reformulaci). Předběžná zjištění ukazují na některé podobnosti mezi způsoby realizace opravy v češtině a v dalších dosud zkoumaných jazycích, např. to, že nejběžnějším typem opravné operace je nahrazení. Naopak zjištění, že souřadná spojka nebo je v českých veřejných projevech užívána jako v podstatě univerzální signál sebeopravy, se zjištěním výzkumů sebeoprav v jiných jazycích nekoresponduje.
Název v anglickém jazyce
Ways of initiating and doing self-repair in spoken Czech
Popis výsledku anglicky
Ways of initiating and doing self-repair in spoken Czech. nThis paper explores the ways of initiating and doing same-turn self-repairs in spoken Czech in the public domain. The material for the study comes from the corpus “DIALOG”, a multi-modal linguistic corpus based on video-recordings of the Czech television debates and talkshows, and from recordings of public municipal meetings. Drawing on previous research on repair done in Conversation Analysis (CA) and in CA-inspired work on the syntax of repair, the author presents examples of the repair segment structure (repairable, initiator/signal/ repair preface, repair solution, preframing, postframing), contextualization cues which serve to make repair apparent to the recipient, and the basic repair operation types (insertion, deletion,replacement,reformulation). The preliminary findings suggest some similarities between repair practices in spoken Czech and in other languages thus far explored, for instance, the most common repair operation seems to be replacement. One interesting finding is the relatively universal usage of “nebo” the paratactic conjunction meaning “or”, as a lexical signal of repair, which diverges from previous findings regarding words of equivalent meaning as potential repair initiators in other languages.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
60203 - Linguistics
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/GA15-01116S" target="_blank" >GA15-01116S: Syntax mluvené češtiny</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Jazyk a jazykoveda v súvislostiach
ISBN
978-80-223-4422-7
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
311-322
Název nakladatele
Univerzita Komenského v Bratislave
Místo vydání
Bratislava
Místo konání akce
Bratislava
Datum konání akce
11. 9. 2017
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—