Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68378122%3A_____%2F22%3A00568061" target="_blank" >RIV/68378122:_____/22:00568061 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ovzduší
Popis výsledku v původním jazyce
Znečištění ovzduší a změna klimatu jsou spolu těsně propojené, přestože v užitém vědeckém výzkumu a ještě více v politických vyjednáváních bývají tato dvě témata většinou oddělená. Mnohé skleníkové plyny a tradiční látky znečišťující ovzduší mají společné zdroje. Obojí, velká většina CO2, podobně jako metan, černý uhlík, oxidy dusíku a sulfátové aerosoly jsou vytvářeny hořícími fosilními palivy. Vzhledem k nadbytku některých skleníkových plynů (CO2) je v atmosféře zachycováno nadměrné množství tepla a tyto plyny jsou v konečném důsledku zodpovědné za globální oteplování. Jiné skleníkové plyny s krátkou životností, například metan, přízemní ozon a oxidy dusíku zhoršují kvalitu ovzduší. Látky znečišťující ovzduší na druhou stranu přispívají ke změně klimatu i tím, že ovlivňují množství slunečního záření, které je atmosférou odráženo či absorbováno, takže některé mají vliv na zahřívání Země a jiné na její ochlazování. Tato kapitola přináší stručný přehled hlavních látek znečišťujících ovzduší a informace o rozvoji kvality ovzduší v Evropě, hlavně se však zaměřuje na vzájemný vztah mezi programy směřujícími k omezení emisí skleníkových plynů a programy na zlepšování kvality ovzduší. Zmiňuje i některé aspekty aktuální české strategie zlepšování kvality ovzduší, které by mohly do budoucna komplikovat integraci strategií vedoucích ke zpomalení klimatické změny a strategií zaměřených na zlepšení kvality ovzduší.
Název v anglickém jazyce
Air pollution
Popis výsledku anglicky
Air pollution and climate change are closely interrelated, although in applied scientific research and even more in policy negotiations, these two topics tend to be separated. Many greenhouse gases and traditional air pollutants have common sources. Both, the vast majority of CO2, as well as methane, black carbon, nitrogen oxides, and sulfate aerosols are produced by burning fossil fuels. Due to the excess of some greenhouse gases (CO2), excessive heat is trapped in the atmosphere and these gases are ultimately responsible for global warming. Other short-lived greenhouse gases such as methane, ground-level ozone and nitrogen oxides degrade air quality. Air pollutants, on the other hand, also contribute to climate change by affecting the amount of solar radiation that is reflected or absorbed by the atmosphere. This chapter provides a brief overview of the main air pollutants and information on the development of air quality in Europe, however, it mainly focuses on the interrelationship between programmes to reduce greenhouse gas emissions and programmes to improve air quality. It also mentions some aspects of the current Czech air quality strategy that could complicate the integration of climate change mitigation and air quality improvement strategies in the future.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Klimatické právo
ISBN
978-80-7676-580-1
Počet stran výsledku
17
Strana od-do
501-517
Počet stran knihy
728
Název nakladatele
Wolters Kluwer
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—