Metody umělé inteligence aplikované na identifikaci parametrů mikroploškového modelu betonu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F04%3A01101768" target="_blank" >RIV/68407700:21110/04:01101768 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metody umělé inteligence aplikované na identifikaci parametrů mikroploškového modelu betonu
Popis výsledku v původním jazyce
Chování betonu jakožto silně heterogenního materiálu je velmi složité díky stochastickému a nelineárnímu chování. V prezentované práci je pro popis odezvy betonu použit mikroploškový materiálový model, který je schopen věrohodně simulovat odezvu betonových prvků za předpokladu, že jsou dostupné patřičné vstupní parametry. Ačkoliv autoři mikroploškového modelu navrhli postup jak tyto parametry získat pomocí "pokusu a omylu", jejich nalezení přesto není jednoduché. Proto je naší snahou vytvořit spolehlivou a nenáročnou metodiku na určení požadovaných parametrů. Některé algoritmy z oblasti umělých inteligencí aplikovaných na hledání materiálových parametrů byly v nedávné době úspěšně aplikovány a proto se též tato práce zaměřila na tuto oblast. Konkrétněje zde použita umělá neuronová síť trénovaná genetickým algoritmem. Novinkou je pak použití simulační metody Latin Hypercube Sampling pro vytvoření trénovacích množin a senzitivní analýza vlivu jednotlivých materiálových parametrů.
Název v anglickém jazyce
Artificial Intelligence Methods Applied to the Identification of Microplane Material Model Parameters
Popis výsledku anglicky
Concrete as a heterogeneous material shows very complex non-linear behavior which is extremely difficult to model both theoretically and numerically. The microplane model is a fully three-dimensional material law that includes tensional and compressive softening, damage of the material, different combinations of loading, unloading and cyclic loading along with the development of damage-induced anisotropy of the material. As a result, it is fully capable of predicting behavior of real-world concrete structures once provided with proper input data. Therefore, a reliable and inexpensive procedure for parameters identification of this model is on demand. A new procedure based on artificial neural networks for the microplane parameter identification is proposed in the present paper. Novelties are usage of the Latin Hypercube Sampling method for generation of training sets, sensitivity analysis and genetic algorithm-based training of a neural network by the evolutionary algorithm SADE.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
JD - Využití počítačů, robotika a její aplikace
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2004
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Pravděpodobnost porušování konstrukcí 2004
ISBN
80-214-2718-3
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
14
Strana od-do
63-76
Název nakladatele
Vysoké učení technické v Brně
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
6. 10. 2004
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—