Limity technologií 3D tisku pro realizaci betonových skořepin
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F18%3A00325108" target="_blank" >RIV/68407700:21110/18:00325108 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/68407700:21450/18:00325108
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Limity technologií 3D tisku pro realizaci betonových skořepin
Popis výsledku v původním jazyce
Betonové skořepiny jsou velmi efektivním druhem konstrukcí díky svojí schopnosti překlenout velké rozpony při minimální tloušťce konstrukce. Tento typ stavební konstrukcí navázal na středověké klenební stavitelství a díky využití železobetonu v posledních 100 letech překonal omezení technologií zděných kleneb a umožnil zvýšit rozpon konstrukcí na desítky metrů. Technologie realizace skořepin s využitím monolitické betonáže do bednění se přes svoje zmíněné výhody vyznačuje vysokou pracností a díky ekonomické i výrobní náročnosti bednících dílců dvojí křivosti umožňuje ekonomickou realizaci pouze vybraných geometrií konstrukcí. Jejím značným omezením je vedle pracné výroby bednění dvojí křivosti také pracná instalace bednění a pomocných konstrukcí. Řešením se zdá být v souladu s nastupujícím přechodem na Stavebnictví 4.0 robotizace technologie výroby skořepin, která by mohla vytvořit obdobné zvýšení produktivity a konstrukčních možností jako při technologickém přechodu mezi klenbami a skořepinami. Jednou z perspektivních technologií robotické výroby se zdají být metody digitální fabrikace a z nich především 3D tisk neboli též aditivní výroba. Tato bezodpadová technologie, využívaná dosud na experimentálních projektech převážně pro realizaci svislých nosných konstrukcí má ale i přes první pokusy o realizaci kleneb řadu technologických omezení. V tomto článku se autor snaží tato omezení popsat, shrnout a naznačit možné způsoby jejich překonání s cílem definovat parametry robotické technologie, využitelné pro realizaci betonových skořepin.
Název v anglickém jazyce
Limits of 3D Printing Technologies for Construction of Concrete Shells
Popis výsledku anglicky
Concrete shells are a very effective type of building structures due to their ability to bridge large spans with minimal construction thickness. This type of building structures built on the medieval vaulting techniques and, regarding the use of reinforced concrete over the last 100 years, it has overcome the limitations of the masonry vaulting technologies and enabled to increase the span of structures to tens of meters. The construction technology to realize concrete shells using monolithic casting into formwork is besides abovementioned advantages characterized by high labor and thanks to the cost and manufacturing intensity of double curved formwork panels it allows economical realization of only selected structural geometries. Its considerable limitation is, besides the costly production of double curvature formwork, also the laborious installation of formwork and falsework structures. The solution seems to be in line with the upcoming transition to Construction 4.0 robotizing the construction technology of shells that could create a similar increase in productivity and design possibilities as was the technological transition between vaults and shells. One of the promising technologies of robotic production seems to be digital fabrication methods and, in particular, 3D printing or additive manufacturing. This wasteless technology, which has been used to date for experimental projects mainly for the realization of vertical bearing structures, has, despite the first attempts at realizing vaults, a number of technological limitations. In this article, the author aims to describe, summarize and indicate possible ways to overcome these limitations in order to define the parameters of the robotic technology that can be used for the construction concrete shells.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
20101 - Civil engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
25. betonářské dny
ISBN
978-80-906759-6-4
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
—
Název nakladatele
ČBS - Česká betonářská společnost ČSSI
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Praha
Datum konání akce
20. 11. 2018
Typ akce podle státní příslušnosti
WRD - Celosvětová akce
Kód UT WoS článku
—