Testování zařízení Mini-JET pro stanovení erozních charakteristik orné půdy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F21%3A00351267" target="_blank" >RIV/68407700:21110/21:00351267 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://doi.org/10.46555/VTEI.2021.07.001" target="_blank" >https://doi.org/10.46555/VTEI.2021.07.001</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.46555/VTEI.2021.07.001" target="_blank" >10.46555/VTEI.2021.07.001</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Testování zařízení Mini-JET pro stanovení erozních charakteristik orné půdy
Popis výsledku v původním jazyce
Článek popisuje metodu stanovení erodovatelnosti nesoudržných zemědělských půd pomocí měření kritického tečného napětí. Pro určení kritického tečného napětí byl použit tzv. „Jet Erosion Test“ (JET). Měření bylo provedeno pomocí modifikované zmenšené verze zařízení Mini-JET. Zařízení je velmi vhodné pro terénní měření, neboť je malé, lehké, spotřebuje relativně nízké množství vody a na jeho obsluhu postačí jedna osoba. Princip měření kritického tečného napětí půdy je založen na sledování rychlosti tvorby erozního kráteru, který je vymílán působením vodního paprsku o známé kinetické energii. Z průběhu geneze erozního kráteru lze vypočítat erozní parametry půdy, jako jsou kritické tečné napětí a koeficient erodovatelnosti. Všechny Mini-JET experimenty byly provedeny na experimentálních plochách u obce Řisuty a byly pro ně využity dva odlišné typy půdního povrchu. U půdního povrchu byly zjišťovány půdní charakteristiky (objemová hmotnost, zrnitostní složení, objemová vlhkost, stabilita půdních agregátů a obsah organického uhlíku). Celkem bylo provedeno 75 simulací. U vypočtených erozních veličin byla zjištěna velká variabilita, která je charakteristická pro nesoudržné typy půdních povrchů. Přesto jsou stanovené hodnoty koeficientu erodovatelnosti srovnatelné s publikovanými hodnotami, a mohou tak být využitelné pro implementaci v erozních modelech. Na základě provedených testů lze proto konstatovat, že metoda je využitelná i na zemědělských půdách. Pro získání reprezentativních hodnot erodovatelnosti je vzhledem k vysoké prostorové heterogenitě prostředí třeba provést dostatečný počet replikací.
Název v anglickém jazyce
Mini-JET device as a tool for determination of soil erodibility characteristics
Popis výsledku anglicky
The article describes a method for determining the erodibility of incohesive agricultural soils by means of the critical shear stress measuring. The “Jet Erosion Test” (JET) was used to determine the critical shear stress. The measurement was performed using a modified Mini-JET device. The device is very suitable for field measurements, because it is small, light, requires a relatively small amount of water, and can be operated by single person. The principle of measuring the critical shear stress of the soil is based on monitoring the rate of erosion crater formation by the action of a water jet of known kinetic energy. Based on the erosion crater development, the erosion parameters of the soil, such as the critical shear stress and the erodibility coefficient, can be calculated. All Mini-JET experiments were performed on experimental plots near Řisuty (central Czechia). Two different types of soil surface were utilized for the experiments. Bulk density, soil texture, soil water content, aggregate stability, and total organic carbon were determined. A total of 75 simulations were performed. A large variability of the soil parameters was found, which is characteristic for agricultural topsoils. Nevertheless, the determined values of the erodibility coefficient are comparable with the previously published values and can thus be used for implementation in the physically based soil erosion models. Based on the tests performed, it can be stated that the Mini-JET method is feasible for agricultural soils. However, in order to obtain representative erodibility values, a sufficient number of replications must be performed.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
20701 - Environmental and geological engineering, geotechnics
Návaznosti výsledku
Projekt
Výsledek vznikl pri realizaci vícero projektů. Více informací v záložce Projekty.
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Vodohospodářské technicko-ekonomické informace
ISSN
0322-8916
e-ISSN
—
Svazek periodika
63
Číslo periodika v rámci svazku
2021/05
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
24-31
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—