Oprava ocelové komponenty metodou WAAM
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21220%2F22%3A00362718" target="_blank" >RIV/68407700:21220/22:00362718 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Oprava ocelové komponenty metodou WAAM
Popis výsledku v původním jazyce
Bylo odladěna a otestována oprava obecné plošné vady pomocí hybridní technologie s aditivní metodou WAAM na výrobku z konstrukční oceli. Postupuje se dle vytvořeného obecného automatizovaného cyklu, který je rozdělen do třech hlavních skupin řešených vad. Nejdříve se rozhodne, o jaký typ vady jde a zda splňuje rozsah našich ověřených podmínek. V případě splnění vstupních kritérií ji lze automatizovaným postupem opravit. Postup je podložen materiálovými testy s uvedením znalostí, jak tyto návary dosáhnout, včetně detailních svařovacích parametrů.
Název v anglickém jazyce
Repair of the steel component using WAAM technology
Popis výsledku anglicky
A process of repairing of a general surface defect using hybrid manufacturing technology with WAAM was optimized and tested on the samples of structural steel. The process of repairing is conducted according to a general automated cycle which is divided into three main groups by the type of defect. At first a type of defect is identified and the scale of defect is checked if it is in a range of possibilities of the verified technology. In case of meeting the initial conditions the defect can be repaired by the automated cycle. The process is based on conducted material tests. The knowledge how to achieve the repair quality published in this report is described in detail such as exact welding parameters.
Klasifikace
Druh
Z<sub>tech</sub> - Ověřená technologie
CEP obor
—
OECD FORD obor
20302 - Applied mechanics
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TN01000015" target="_blank" >TN01000015: Národní centrum kompetence STROJÍRENSTVÍ</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
TN01000015/55-V1
Číselná identifikace
V-22-034
Technické parametry
Vznikl postup opravy obecné plošné vady pomocí hybridní technologie s aditivní metodou WAAM na výrobku z konstrukční oceli bez tepelného zpracování. Postupuje se dle vytvořeného obecného automatizovaného cyklu. Opravy se rozdělují do tří základních skupin. Každá skupina má svá specifika. Nejdříve se rozhodne o jaký typ vady jde a zda splňuje rozsah našich ověřených podmínek. V případě splnění vstupních kritérií ji lze automatizovaným postupem opravit. Postup je podložen materiálovými testy s uvedením znalostí, jak tyto návary dosáhnout, včetně detailních svařovacích parametrů. Tyto postupy jsou určeny pro komerční nasazení při opravách a úpravách běžných konstrukčních dílů z konstrukční oceli pomocí návarového materiálu Bohler AM70 3D Print. Podmínky využití výsledků zahrnuje smlouva o spolupráci TN01000015 ze dne 16. 5. 2018 , uzavřena mezi VÚTS, a.s. (IČ 46707002), ČVUT v Praze (IČ 68407700), a dalšími 24 subjekty. Kontakt: Ing. Ivan Diviš, ČVUT v Praze, FS tel: 221 990 941; I.Divis@rcmt.cvut.cz
Ekonomické parametry
Ověřená technologie slouží primárně ke dvěma možným uplatněním, které mohou být ekonomicky výhodné: 1) oprava poškozeného dílce jeho používáním a tím zvýšit jeho životnost, pak technologie umožňuje realizaci lokální opravy poškození s využitím moderních metod navařování, dojde tak k úspoře oproti nové výrobě dílce, nebo úspoře nákladů na řešení chyb při ručním navařování (chyby v pozici a geometrii návaru, chyb v procesních parametrech návaru); 2) oprava dílce při zjištěný vady při jeho výrobě. Vznikající díl je možno opravit a nemusí být prohlášen za zmetek, dojde tak k úspoře oproti nové výrobě.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
68407700
Název vlastníka
České vysoké učení technické v Praze / FS / ústav výrobních strojů a zařízení
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
V - Výsledek je využíván vlastníkem
Požadavek na licenční poplatek
A - Poskytovatel licence na výsledek požaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—