Umělá inteligence a lidská práva: rizika, příležitosti a regulace
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21230%2F23%3A00372858" target="_blank" >RIV/68407700:21230/23:00372858 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Umělá inteligence a lidská práva: rizika, příležitosti a regulace
Popis výsledku v původním jazyce
Zpráva poskytuje kompletní a hloubkovou analýzu vztahu AI a lidských práv a praktická vodítka pro všechny aktéry životního cyklu AI – od výrobce až po uživatele a regulátora – pro přijetí potřebných opatření a pravidel k zajištění dodržení platných mezinárodních norem o ochraně lidských práv. Stejně tak nabízí inovační podnět k využívání AI technologií pro podporu a ochranu lidských práv. Část I Souhrnné výzkumné zprávy se věnuje rizikům pro lidská práva plynoucím z AI technologií a možnostem nápravy. Cílem bylo identifikovat zdroj porušení lidských práv v rámci všech fází životního cyklu AI a následně vymezit možnosti nápravy na úrovni technicky odborné. Výsledkem je komplexní mechanismus hodnocení rizik pro lidská práva v životním cyklu AI systému. Následuje analýza rizik a možností řešení ve světle existující a chystané evropské a národní legislativy a formulace doporučení k opatření na úrovni regulační, vč. vymezení příslušného institucionálního a kompetenčního rámce. Druhá část se zabývá možnostmi využití AI technologií v nejrůznějších oblastech společnosti s cílem dále posílit a chránit lidská práva. Pro vybrané oblasti porušování lidských práv je identifikován potenciál automatizace a jsou navrženy nové příležitosti pro vývoj a nasazení AI technologií. Zpráva obsahuje přílohy s výsledky dvou dotazníkových šetření mezi firmami, které dodávají AI řešení a produkty.
Název v anglickém jazyce
Artificial Intelligence and Human Rights: Risks, Opportunities and Regulation
Popis výsledku anglicky
The report provides a complete and in-depth analysis of the relationship between AI and human rights, and a practical guidance for all actors in the AI life cycle - from the producer to the user and regulator - on the adoption of necessary measures and rules to ensure compliance with applicable international human rights standards. Part I of the Research Synthesis Report addresses the human rights risks posed by AI technologies and remedial options. The aim was to identify the source of human rights violations across all phases of the AI life cycle and, subsequently, define the remediation options at the technical expert level. The result is a complex mechanism of human rights risk assessment throughout the AI life cycle. This is followed by an analysis of the risks and options for remedy in light of the existing and forthcoming EU and national legislation as well as recommendations of measures at the regulatory level, incl. the delimitation of the relevant institutional and competence framework. The second part looks at how AI technologies can be used in various areas of society to further enhance and protect human rights. For selected areas of human rights violations, the potential of automation is identified and new opportunities for the development and deployment of AI technologies are proposed. The report includes annexes with the results of two questionnaire surveys of companies that deliver AI solutions and products.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TL05000484" target="_blank" >TL05000484: Umělá inteligence a lidská práva: rizika, příležitosti a regulace</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů