Současné využití vývojových vrstev osidlování severočeského pohraničí
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21450%2F23%3A00368409" target="_blank" >RIV/68407700:21450/23:00368409 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://drive.google.com/file/d/1OEFTfciLj3rddGoA_XKThrn3k0Ey5Ez9/view" target="_blank" >https://drive.google.com/file/d/1OEFTfciLj3rddGoA_XKThrn3k0Ey5Ez9/view</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Současné využití vývojových vrstev osidlování severočeského pohraničí
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek zkoumá vrstevnatost urbanistických struktur obcí v severočeském pohraničí, konkrétně na území Šluknovského výběžku. Činí tak skrze odkrývání historických stop osídlení a analýzu proměňujícího se vztahu mezi krajinou, sídly a formou obývání. V původně zemědělských lánových vsích došlo k výraznému přerodu směrem k řemeslné obživě. Ten přerušil přímou vazbu mnoha obyvatel na místní půdu a dal vzniknout druhé, vnitřní vrstvě osídlení. Důsledkem poválečného odsunu a kolektivizace zemědělství pak primární lánová struktura zanikla a dnes zde převládá novější, zcela odlišná, na řemesle založená urbánní forma. Právě tato druhá vlna osídlení v podobě husté rostlé sítě parcel v nivách meandrujících potoků, jež tvoří páteře všech zkoumaných sídel, udává charakter současných intravilánů. Vývojová specifika zkoumaných sídel zasazených do kulturně bohaté krajiny jsou sama o sobě hodnotou. Stejně tak tomu je u historických stop osídlení, které jsou vzácným nositelem kontinuity překlenující destruktivní období 2. poloviny 20. století. Cílem výzkumu je vytvoření modelu systematické interpretace historických venkovských struktur, který by umožnil obcím adaptovat se na soudobé nároky na život ve venkovských sídlech tohoto regionu. Úkolem je proto zanalyzovat obě hlavní vlny osídlení a jejich dochované stopy a nalézt způsob, jak tyto zdánlivě nesourodé struktury provázat a podpořit tak celistvý sídelní rozvoj. Tento příspěvek se v detailu zaměřuje na prvotní lánovou strukturu a systematicky vyhodnocuje její dochované stopy v území. Dále u této i ostatních vrstev osídlení nastiňuje možnosti využití v soudobém sídelním rozvoji.
Název v anglickém jazyce
CURRENT USE OF LAYERS OF SETTLEMENTS IN THE NORTH BOHEMIAN BORDER REGION
Popis výsledku anglicky
The paper examines the layers of urban structures of towns in the North Bohemian border region, specifically in the Šluknov area. It does so by uncovering historical traces of settlement and analysing the changing relationship between landscape, settlements and forms of habitation. The formerly agricultural villages have undergone a significant transformation towards artisanal livelihoods. This has broken the direct link of many inhabitants to the local land and gave rise to a second, inner layer of settlement. As a consequence of the post-war displacement and collectivisation of agriculture the primary argicultural structure disappeared and today a newer, completely different, craft-based urban form is prevalent. It is this second wave of settlement in the form of a dense network of plots in the floodplains of meandering streams, which form the backbones of all the settlements surveyed, thay sets the character of the present-day townships. The development specifics of the settlements studied set in a culturally rich landscape are of value in themselves. The same is true of the historical traces of settlement, which are a rare bearer of continuity bridging the destructive period of the second half of the 20th century. The aim of the research is to develop a model of systematic interpretation of historic rural structures that would enable communities to to adapt to the contemporary demands of life in rural settlements of this region. The task is therefore to analyse the two main waves of settlement and their the surviving traces of these seemingly disparate structures to connect them and thus promote holistic settlement development. This paper focuses in detail on the primary agricultural structure and systematically evaluates its preserved traces in the territory. Furthermore, for this and other layers, it outlines the possibilities for use in contemporary settlement development.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50702 - Urban studies (planning and development)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Sborník 1. ročníku mezinárodní konference Krajina Sídla Památky
ISBN
978-80-214-6158-1
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
176-187
Název nakladatele
Fakulta stavební
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
19. 4. 2023
Typ akce podle státní příslušnosti
WRD - Celosvětová akce
Kód UT WoS článku
—