Možnosti pro odhad ozáření konečků prstů pracovníků v nukleární medicíně
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21460%2F19%3A00334514" target="_blank" >RIV/68407700:21460/19:00334514 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Možnosti pro odhad ozáření konečků prstů pracovníků v nukleární medicíně
Popis výsledku v původním jazyce
Špička prstu je při práci s otevřenými radioaktivními zářiči často vystavena největšímu ozáření. Pro jeho stanovení v tomto místě, kde nejsou rutinně umístěny prstové dozimetry, mohou být použity vhodné simulační metody pro vypočtení distribuce dávky na povrchu prstů nebo provést opakované monitorování rozložení ozáření kůži ruky pomocí vhodných termoluminiscenčních dozimetrů. Na základě porovnání velikosti ozáření na kořenu a špičce prstu lze následně stanovit příslušné korekční faktory pro určení předpokládaného ozáření na špičce prstu pomocí ekvivalentní dávky v místě jeho kořenu. Pro tento účel je však žádoucí provést monitorování u dostatečně velkého počtu pracovníků, kteří vykonávají v zásadě podobné operace a používají podobná radiofarmaka. V referátu je tato problematika podrobněji diskutována a jsou uvedeny i některé výsledky, které umožňuje realističtěji stanovit ekvivalentní dávky odpovídající špičce prstu tak, jak to odpovídá požadavkům pro dodržení příslušného dávkového limitu.
Název v anglickém jazyce
Possibilities for Estimating the Exposure to the Tips of Fingers of Workers in Nuclear Medicine
Popis výsledku anglicky
When working with unsealed radioactive sources, the tip of fingers is often subjected to the highest exposure. In order to determine this exposure at this position where finger dosimeters are not routinely worn, the suitable simulation methods for the assessment of the dose distribution calculation at appropriate points or repeated monitoring of dose distribution on the skin surface of the fingers using thermoluminescent dosimeters may be used. Based on the comparison of the exposures to the tip and the root of the fingers, it would be possible to obtain relevant conversion factors, which enable to assess the equivalent dose received on the tip. For this purpose, it is necessary to carry out such monitoring of workers who are involved in similar operations and use similar radiopharmaceuticals. The paper presents some of the results, which make possible a more realistic assessment of the equivalent dose associated with the exposure of the tip of fingers in accordance with the requirements for the compliance with the respective dose limit.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
30305 - Occupational health
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů