Monitoring pohybu horní končetiny s pomocí chytrého náramku u pacientů po CMP
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21460%2F23%3A00369156" target="_blank" >RIV/68407700:21460/23:00369156 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.distancnirehabilitace.cz/" target="_blank" >https://www.distancnirehabilitace.cz/</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Monitoring pohybu horní končetiny s pomocí chytrého náramku u pacientů po CMP
Popis výsledku v původním jazyce
Úvod: Dysfunkcí horní končetiny limitující výkon sebeobsluhy a dalších činností trpí až 80% pacientů po cévní mozkové příhodě (CMP). Pomocí chytrých náramků lze objektivizovat aktivitu horní končetiny nad rámec běžných testů a zpětnovazebním mechanismem také podpořit funkční trénink horní končetiny a její používání v denních činnostech. Cíl: Ověření možnosti kvantifikovat intenzitu pohybu horní končetiny v rámci cvičebních a denních aktivit pomocí lehkého chytrého náramku, jehož nošení není pro pacienta obtěžující. Metodika: Observační studie ověřuje funkčnost a přesnost měření pomocí chytrého náramku pro monitoring pohybu horní končetiny v reálných podmínkách. Probandi s hemiparézou po prodělané cévní mozkové příhodě se během 24 hodin věnují běžným aktivitám a cvičení v rehabilitačním ústavu, přičemž na obou zápěstích mají umístěný chytrý náramek pro experimentální měření a náramek Actigraph GT9X Link pro referenční měření. Výsledky: Funkce horní končetiny je hodnocena na základě zaznamenané aktivity náramky s akcelerometry (celkový čas aktivity, poměr zapojení zdravé a paretické končetiny, vztah s prováděnou aktivitou, režimem dne a klinickým hodnocením funkce horních končetin) během jednoho dne. Příspěvek shrnuje dosavadní poznatky a první výsledky studie. Závěr: Význam akcelerometrie v objektivizaci aktivity horní končetiny byl již popsán výzkumy využívajícími náramky Actigraph systému. Pokud bude experimentálně ověřena přesnost měření levnějších chytrých náramků, jedná se o dostupnou hodnotící metodu pro klinické použití v rámci diagnostiky i terapie. Lze očekávat, že aplikace menšího a lehčího náramku povede k vyšší adherenci jeho nošení pacienty.
Název v anglickém jazyce
Monitoring of arm movement with the use of smart wristbands in stroke patients
Popis výsledku anglicky
Introduction: Up to 80% of stroke patients suffer from upper limb dysfunction limiting the performance of self-care and other activities. Using smart wristbands, it is possible to objectify movement of upper limbs beyond the scope of conventional tests and, with the use of a feedback, also support functional training of the upper limb and its use in daily activities. Aim: To validate the ability to quantify intensity of an upper limb movement during exercise and daily activities with the use of a lightweight smart wristband which is not obtrusive for the patient to wear. Methodology: The observational study validates the functionality and accuracy of a smart wristband for monitoring upper limb movement in real-world conditions. Subjects with hemiparesis resulted from a stroke perform daily activities and therapeutic exercise in a rehabilitation facility over a 24-hour period and wear a smart wristband for experimental measurement and an Actigraph GT9X Link wristband for reference on both wrists. Results: Upper limb function is assessed based on the activity recorded by the wristband with accelerometers (total activity time, healthy and paretic limb movement ratio, relationship with the activity performed in daily schedule, and clinical tests of upper limb function) during measured time. The study summarizes the findings to date together with preliminary results. Conclusion: The importance of accelerometery for objectifying upper limb activity has already been described in studies using Actigraph system wristbands. In case of successful verification of the measurement accuracy of the cheaper smart wristbands, this could be an accessible assessment method for clinical use in both diagnostics and therapy. It can be expected that the use of a smaller and lighter wristband will lead to a higher wearing adherence.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
30300 - Health sciences
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů