Zlaté nanočástice se selektivně oxidovanými polysacharidy využitelné pro katalýzu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F70883521%3A28610%2F21%3A63533739" target="_blank" >RIV/70883521:28610/21:63533739 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Zlaté nanočástice se selektivně oxidovanými polysacharidy využitelné pro katalýzu
Popis výsledku v původním jazyce
Řešení výsledku spočívá v syntéze zlatých nanočástic za využití selektivně oxidovaného polysacharidu, konkrétně plně oxidované dikarboxycelulózy (DCC). Nastavením parametrů syntézy, jako jsou teplota, pH, koncentrace polysacharidu a zlatého prekurzoru, lze dosáhnout vlastností nanočástic požadovaných pro katalýzu. Ty jsou poté demonstrovány v rámci sérií zkušebních roztoků.
Název v anglickém jazyce
Gold nanoparticles with selectively oxidized polysaccharides usable for catalysis.
Popis výsledku anglicky
The presented solution consists of synthesizing gold nanoparticles using selectively oxidized polysaccharide, namely fully oxidized dicarboxy cellulose (DCC). By adjusting of the synthesis parameters such as temperature, pH, polysaccharide and gold precursor concentration, the properties of nanoparticles desirable for catalysis can be achieved. These are then demonstrated on a series of test samples.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
—
OECD FORD obor
21001 - Nano-materials (production and properties)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
Centrum polymerních systémů
Číselná identifikace
12/2021
Technické parametry
selektivní oxidace. Celulóza byla primárně oxidována pomocí jodistanu sodného a poté v rámci sekundární oxidace pomocí chloritanu sodného. Syntéza zlatých nanočástic se uskutečnila jednokrokově v roztoku plně oxidované celulózy, kyseliny chlorozlatité a hydroxidu sodného. Vlastnosti takto připraveného vzorku byly ještě optimalizovány volbou vhodných parametrů syntézy, a to reakčním časem, pH (přídavkem hydroxidu), koncentrací polysacharidu a zlatého prekurzoru. Nejvhodnější pro tvorbu zlatých nanočástic využitelných pro katalytické účinky byly následující parametry: reakční doba syntézy 3 hodiny, koncentrace polysacharidu 0,6 hm% a koncentrace hydroxidu sodného 5 mmol/L. Volbou vhodných parametrů a za pomoci plně oxidované celulózy byly připraveny a stabilizovány zlaté nanočástice (AuDCC) o polyedrických (přibližně kulovitých) tvarech s rozměry 21 ± 3 nm.
Ekonomické parametry
Zlaté nanočástice připravené s využitím plně oxidované celulózy jsou zejména díky své malé velikosti využitelné pro katalytické aplikace, jak bylo demonstrováno na modelové reakci. Výhodou je také možnost jejich přípravy v rámci jednokrokové syntézy a za využití modifikovaného polysacharidu jakožto obnovitelného zdroje, jedná se tedy o metodu tzv. green chemistry.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
70883521
Název vlastníka
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
A - K využití výsledku jiným subjektem je vždy nutné nabytí licence
Požadavek na licenční poplatek
A - Poskytovatel licence na výsledek požaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—