Snahy o konverzi Petra Voka z Rožmberka aneb co v Březanově kronice nebylo
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F70979821%3A_____%2F19%3AN0000047" target="_blank" >RIV/70979821:_____/19:N0000047 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Snahy o konverzi Petra Voka z Rožmberka aneb co v Březanově kronice nebylo
Popis výsledku v původním jazyce
Studie mapuje v chronologickém sledu snahy Cesare Speciana, papežského nuncia u císařského dvora v Praze v letech 1592–98, získat pro konverzi ke katolické víře Petra Voka z Rožmberka, jednoho z předních velmožů Českého království. I když je téma Petrovy konverze v záplavě listů vyměňovaných mezi Prahou a Římem tématem okrajovým, přináší 29 kusů nunciaturní korespondence nejen věrný obraz nunciových snah, ale i některé dosud nepublikované podrobnosti ze života Petra Voka a jeho manželky a je zajímavým svědectvím strategie a metod nunciovy práce s konvertity a s informačními zdroji. Petrovy pobyty v Praze poskytly Specianovi dostatek příležitostí k rafinovanému nátlaku na jeho osobu, při němž dokázal využít pestrou škálu pomocníků počínaje Petrovými příbuznými z Pernštejnského domu, přes nejvyššího hofmistra Jiřího Popela z Lobkovic, císaře, pražské a krumlovské jezuity až po informátora v Rožmberském paláci. Hlavní nápor přesvědčovacích akcí je koncentrován do období leden–březen 1593, kdy Petr Vok řešil těžké finanční problémy a nemohl si dovolit nunciovy návštěvy odmítat. I když výsledný portrét Petra Voka jako hlupáka, opilce, muže nestatečného a neschopného držet dané sliby neodpovídá současným poznatkům moderní české historiografie, odkrývá dochovaná korespondence některé zdroje dlouho tradovaných pomluv. Přes všechny Specianovy snahy o objektivní prostředkování informací do Říma je třeba mít na paměti, že se jedná o jeho subjektivní pohled na osoby a události, přestože zdaleka ne všechny informace přejímal nekriticky. Pravdou zůstává, že se v českém prostředí orientoval nedostatečně, jako katolický prelát uvyklý na italské a španělské prostředí nemohl chápat způsob myšlení české šlechty, naopak navyklé na dlouhodobé interkonfesijní soužití, při neznalosti obou zemských jazyků byl vždy odkázán na tlumočníky a zprávy z několikeré ruky a že čas od času v touze po úspěchu přeceňoval své možnosti i možnosti svých spojenců. Přesto, anebo právě proto nabízí nunciaturní korespondence historikům mnoho inspirativních podnětů k zamyšlení.
Název v anglickém jazyce
Efforts to convert Peter Vok of Rožmberk, or what was not in the Březan´s Chronicle
Popis výsledku anglicky
The study details, in chronological order, the efforts of Cesare Speciano, the papal nuncio at the Imperial court in Prague in 1592–1598 to convince Peter Vok of Rožmberk, one of the prominent noblemen of the Kingdom of Bohemia, to a conversion to catholic faith. Although the topic of Peter Vok’s conversion is marginal in the letter exchange between Prague and Rome, 29 pieces of the nuncio’s correspondence bring not only a true image of nuncio’s efforts, but also some unknown details from life of Peter Vok and his wife, and it is, therefore, an interesting testimony of strategies and methods in nuncio’s work with converts and information sources. Peter’s stays in Prague offered to Speciano many opportunities to subtly pressure him using a variety of helpers such as Peter’s relatives from the House of Pernštejn, the Obersthofmeister Jiří Popel of Lobkowicz, the Emperor, Prague and Krumlov Jesuits and a secret informant in the Rožmberk palace. The main attack of persuasive actions is concentrated in the period of January – March 1593 when Peter Vok had to deal with serious financial difficulties and could not afford to refuse nuncio’s visits. Even though the resulting image of Peter Vok as a fool, drunkard, and a man with no courage and unable to keep his promises does not correspond to current findings of the Czech historiography, the preserved correspondence reveals some sources of these well-established defamations. Despite all Speciano’s efforts to objectively mediate information to Rome, it is necessary to bear in mind that he offers a subjective point of view on people and events since not all information was rendered with criticality. It is true that the nuncio did not orient himself in the Bohemian milieu well enough to understand, being accustomed to Spanish or Italian catholic milieu, the way of thinking of the Bohemian nobility used to an inter-confessional coexistence, that he was dependent on interpreters and hear-say information since he did not speak local languages, and, finally, that, in pursuit of success, he often overestimated his capabilities and capabilities of his allies. Nevertheless, the nuncio’s correspondence offers many inspiring impulses.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Paginae historiae
ISSN
1211-9768
e-ISSN
—
Svazek periodika
27
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
22
Strana od-do
104-125
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—