Osudy varhan severočeské těžební oblasti.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F75032333%3A_____%2F16%3AN0000128" target="_blank" >RIV/75032333:_____/16:N0000128 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Osudy varhan severočeské těžební oblasti.
Popis výsledku v původním jazyce
Rozvoj povrchové těžby hnědého uhlí v severočeských okresech Chomutov, Most, Ústí nad Labem a Teplice ve 2. polovině 20. století poznamenal v souvislosti s likvidaci řady kostelů i fond dochovaných varhan. Řada z nich byla poškozena či devastována následkem situace vzniklé poválečnou výměnou obyvatelstva již v období 50. - 60. let 20. století a do zpracovávaných státních seznamů kulturních památek jich bylo zaneseno jen velmi omezené množství bez patřičného zohlednění hudebně historické hodnoty, a to i i přes expertizy, zpracované v závěru roku 1965 J. Pavlem a J. B. Krajsem. Stoupající počet kostelů, které musely být před demolicí vyklizeny, stavěl administrátory farností i památkové pracovníky do vypjatých situací při zajišťování transferů a depozitních prostor. Většina zachovalejších nástrojů z likvidovaných kostelů byla přesunuta na Moravu či Slovensko, jen ojediněle do jiných kostelů v rámci diecéze; několik cenných nástrojů z období baroka a klasicismu však nevratně zaniklo beze stopy (např. z Bystřice, Čachovic, Kundratic, Liptic a Tušimic). Přiměřené obnovy se dočkaly pouze oba nástroje přesunutého děkanského kostela v Mostě a nástroj ze zbořeného minoritského kostela v Mostě díky transferu do kostela v nedalekých Č. Zlatníkách. Objem fondu varhanních nástrojů této oblasti tak do dnešních dnů klesl přibližně na třetinu původního stavu.
Název v anglickém jazyce
The fates of the organs of the North Bohemian coal mining area.
Popis výsledku anglicky
The development of surface mining of brown coal in the Northern Bohemia districts of Chomutov, Most, Ústí nad Labem, and Teplice in the second half of the 20th century was also associated with the destruction of a number of churches and collections of preserved organs. Many of the organs were damaged or devastated as a result of the situation arising from the post-war population exchange in the 1950's and 1960's and only a very limited amount without due consideration of historical musical value was recorded into the state-processed list of cultural monuments, despite the expert works from the end of 1965 by J. Pavel and J.B. Krajs. The increasing number of churches that had to be cleared out before the demolition put the parish administrators and conservation workers in stressful situations in ensuring the transfers and storage space. Most of the better preserved instruments from the destroyed churches were moved to Moravia and Slovakia, rarely to other churches in the diocese; several valuable instruments from the Baroque and Classical periods, however, irreversibly disappeared without a trace (e.g. from Bystřice, Čachovice, Kundratice, Liptice, and Tusimice). Only two instruments from the moved deanery church in Most awaited appropriate renovation, as well as an instrument from the demolished Minorite church in Most due to its transfer to a church in nearby Č. Zlatníky. To this day, the number of organs from this area has fallen to about one-third its original state.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Zprávy památkové péče
ISSN
1210-5538
e-ISSN
—
Svazek periodika
76
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
299-306
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—