Vše

Co hledáte?

Vše
Projekty
Výsledky výzkumu
Subjekty

Rychlé hledání

  • Projekty podpořené TA ČR
  • Významné projekty
  • Projekty s nejvyšší státní podporou
  • Aktuálně běžící projekty

Chytré vyhledávání

  • Takto najdu konkrétní +slovo
  • Takto z výsledků -slovo zcela vynechám
  • “Takto můžu najít celou frázi”

„Taková tlačenice na jednom dvorečku!“ Aneb První pozemková reforma na velkostatcích Křivoklát, Plasy a Radnice (1918–1938)

Identifikátory výsledku

  • Kód výsledku v IS VaVaI

    <a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F75075741%3A_____%2F18%3AN0000007" target="_blank" >RIV/75075741:_____/18:N0000007 - isvavai.cz</a>

  • Výsledek na webu

    <a href="https://www.nzm.cz/veda-a-vyzkum/odborne-publikace/takova-tlacenice-na-jednom-dvorecku-aneb-prvni-pozemkova-reforma-na-velkostatcich-krivoklat-plasy-a-radnice-19181938" target="_blank" >https://www.nzm.cz/veda-a-vyzkum/odborne-publikace/takova-tlacenice-na-jednom-dvorecku-aneb-prvni-pozemkova-reforma-na-velkostatcich-krivoklat-plasy-a-radnice-19181938</a>

  • DOI - Digital Object Identifier

Alternativní jazyky

  • Jazyk výsledku

    čeština

  • Název v původním jazyce

    „Taková tlačenice na jednom dvorečku!“ Aneb První pozemková reforma na velkostatcích Křivoklát, Plasy a Radnice (1918–1938)

  • Popis výsledku v původním jazyce

    Publikace je věnována první československé pozemkové reformě, tedy procesu přerozdělování půdního fondu. Pozornost se soustředí na oblasti středozápadních Čech, konkrétně bývalé velkostatky Křivoklát, Plasy a Radnice. Vybrány byly jednak na základě jejich polohy v obilnářském regionu a struktury hospodaření (vysoká míra lesní půdy), jednak státní příslušnosti majitelů (říšští Němci Fürstenberg z Křivoklátska a Metternich-Winneburg z Plaska; Čechoslovák Sternberg z Radnicka). Hlavním cílem bylo porozumět procesu přerozdělování půdního fondu i jeho důsledkům a analyzovat strategie, jež jednotliví vlastníci, nabyvatelé i stát volili za účelem podržení/zisku půdního fondu. Publikace se opírá o bohatý materiál nejen z českých, ale i zahraničních archivů. Stěžejním pramenem je fond Státního pozemkového úřadu, deponovaný v pražském Národním archivu. Stranou nezůstaly ani tištěné prameny, obzvláště periodika, a to jak celostátní, tak regionální. Metodologické uchopení zkoumané problematiky není snadnou záležitostí. Využita je zejména komparativní metoda, která tvoří základní metodologickou osu publikace. Publikace zahrnuje bohatou obrazovou přílohu a je hojně doprovázena tabulkami a grafy. Stěžejní část tvoří analýza hospodářských a sociálních dopadů reformy, a to v oblastech drobného přídělu, zbytkových statků, průmyslových provozů a formující se památkové péče. Pozornost byla zaměřena na běžnou praxi při provádění pozemkové reformy, osoby nabyvatelů, efektivitu hospodaření na přidělené půdě, fungování menších průmyslových provozů (lihovarů, sýráren a cihelen) a také na otázky spojené s vykupováním dlouhodobých pachtů, lesní reformou a formující se památkovou péčí. Komparace si vytkla za cíl vytvořit základní model parcelace půdy v regionu středozápadních Čech, a ten poté zapojit do sítě sociálních, hospodářských, politických a kulturních vazeb jak na úrovni zmíněných velkostatků, tak v celostátním i mezinárodním kontextu. Hlubší pochopení průběhu pozemkové reformy slibuje přispět k vytvoření lepšího obrazu o fungování československého hospodářství v meziválečném období.

  • Název v anglickém jazyce

    ‘Such a Crowd in One Little Yard!’ or The First Land Reform on the Estates

  • Popis výsledku anglicky

    This publication deals with the first Czechoslovak land reform, that is, the process of redistribution of land. Its focus is on parts of central-western Bohemia, in particular the former estates of Křivoklát, Plasy, and Radnice. These estates were chosen as representative examples due to their position in a corn-growing region, their structure of management (high proportion of woodland), and the different citizenship of their former owners (Křivoklát was owned by the Fürstenbergs from the German Reich, Plasko by the Metternich-Winneburgs, and Radnice by the Czechoslovak Sternbergs). The main goal of this study is to improve our understanding of the process of land redistribution and its consequences and to analyse the strategies which the individual owners, the acquirers, and the state chose in order to maintain or gain the ownership of land. This publication is based on a wide range of materials drawn from both Czech and international archives. Its main source are the collections of State Land Office (Státní pozemkový úřad) of the Czech Republic, kept in the National Archives in Prague. Various printed sources, especially periodical press both national and regional, have also been used. Selection of appropriate methodology to map this subject has been a challenge: a comparative method, which forms the main axis of this publication, is applied throughout. The publication includes many illustrations, as well as tables and graphs. The core of this study consists of an analysis of the economic and social impact of the land reform in relation to allocation of small plots, newly formed self-sufficient farms, industrial enterprises, and the then nascent cultural heritage care. Attention has also been paid to actual practices used in the implementation of the land reform, to the new owners, efficiency of farming the newly allocated land, and the functioning of the smaller industrial enterprises (distilleries, cheese factories, brick manufactures), but also to issues linked to the acquisition of long-term leases, forest reform, and the then nascent cultural heritage care. The aim of these comparisons was the creation of a basic model of parcellation of land in part of central-western Bohemia and its integration into a network of social, economic, political, and cultural links which existed not only on the level of the abovementioned estates but also on national and international arena. A more comprehensive understanding of the process of land reform should contribute to a more accurate understanding of the functioning of Czechoslovak economy during the interwar period.

Klasifikace

  • Druh

    B - Odborná kniha

  • CEP obor

  • OECD FORD obor

    60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

Návaznosti výsledku

  • Projekt

  • Návaznosti

    I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace

Ostatní

  • Rok uplatnění

    2018

  • Kód důvěrnosti údajů

    S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů

Údaje specifické pro druh výsledku

  • ISBN

    978-80-86874-94-4

  • Počet stran knihy

    220

  • Název nakladatele

    Národní zemědělské muzeum, s.p.o.

  • Místo vydání

    Praha

  • Kód UT WoS knihy