Prediktivní a prognostické faktory pro individualizovanou strategii diagnostiky a terapie karcinomu pankreatu.
Cíle projektu
Karcinom pankreatu se vyznačuje extrémně špatnou prognózou díky své biologické agresivitě, chybějícím metodám zajišťujícím včasnou detekci nádoru, častému relapsu nemoci i v případě chirurgické resekce a rezistenci na systémovou léčbu včetně cílené terapie. Preklinické výsledky ukazují, že molekulární faktory (míra exprese mRNA a proteinů či mutace v klíčových genech karcinogeneze) predikující prognózu nebo odpověď na terapii existují, ale stále je třeba je ověřit v případě karcinomu pankreatu v klinické praxi. Navíc řada biomarkeru u této diagnosy je stále neznámá a čeká na svůj objev a využití při přesné molekulární typizaci pacientů s karcinomem pankreatu do prognostických podskupin k individualizaci jejich terapie. Tento projekt bude stavět na stávající spolupráci a výsledcích účastníků v oblasti onkogenomiky karcinomu pankreatu. Hlavním cílem projektu je podrobně charakterizovat roli genetických faktorů jako „actionable” mutací (v kontextu s profilem genové exprese) v časné diagnostice, léčebném výsledku a prognóze pacientů s karcinomem pankreatu na velkém souboru pacientů v české populaci. Dále budeme ověřovat vybrané recidivující zárodečné varianty konvenčními metodami na největším evropském souboru pacientů v rámci mezinárodního konsorcia PANDoRA. Analýzou distribuce specifických zárodečných variant s klinickým významem u zhruba 3000 pacientů a srovnáním s výsledky dostupnými ve veřejně dostupných databázích (dbSNP, 1000Gomes, Exome Variant Server, COSMIC atd.) budeme schopni rozlišit mezi vzácnými (a případně populačně specifickými) zárodečnými polymorfismy a unikátními (s největší pravděpodobností nově objevenými) variantami.Naším cílem je stanovit prognostickou a prediktivní hodnotu klíčových genetických faktorů tumorigeneze karcinomu pankreatu v kontextu s optimálními diagnostickými a léčebnými strategiemi. Předpokládáme, že budou objeveny nové biomarkery léčebné strategie i potenciální cíle pro vývoj biologických látek využitelných v cílené terapii.
Klíčová slova
prognózaprognosisindividualizace terapiekarcinom pankreatupancreatic cancergenetické biomarkeryindividualization of therapygenetic biomarkers
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo zdravotnictví
Program
Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu na léta 2024-2030
Veřejná soutěž
SMZ0202400001
Hlavní účastníci
Univerzita Palackého v Olomouci / Lékařská fakulta
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
NW24-03-00024
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Predictive and prognostic factors for an individualized strategy of pancreatic cancer diagnosis and therapy.
Anotace anglicky
Pancreatic cancer (PDAC) presents with exceptionally poor prognosis due to the biological aggressiveness of the tumor, lack of early detection strategies, frequent relapse after surgical resection, treatment resistance and lack of tailored therapy. The preclinical evidence shows that molecular factors (as genetic profiles, transcript or protein expression, and mutations in key genes of carcinogenesis) predicting prognosis or response to the therapy exist, but still need to be validated in PDAC. In addition, new biomarkers are waiting for discovery and use in precise molecular typing of PDAC patients into prognostic subgroups for chemotherapy and tailored therapy. This project will build on existing collaboration and participant’s results in the field of PDAC oncogenomics. Major aim of the project is to characterize in detail the role of genetic factors as actionable mutations (in context with gene expression profile) of PDAC in the early diagnosis and treatment outcome and prognosis in a large sample set of PDAC patients in the Czech population. Moreover, we will validate selected recurrent germline variants by conventional methods in largest PDAC sample set of patients of European descent from international consortium PANDoRA. By analysis of distribution of specific germline variants with clinical relevance in roughly 3,000 PDAC patients and comparison with populations available in publicly available databases (dbSNP, 1000Genomes, Exome Variant Server, COSMIC, etc.), we will be able to distinguish among rare (and eventually population-specific) germline polymorphisms and unique (most probably newly discovered) variants. We aim to explore prognostic and predictive value of key genetic factors of PDAC tumorigenesis in context with the optimal diagnostic and treatment strategies. We hypothesize, that new biomarkers of treatment strategy as well as potential targets for development of biological agents useful in targeted therapy of PDAC will be discovered.
Vědní obory
Kategorie VaV
AP - Aplikovaný výzkum
OECD FORD - hlavní obor
30204 - Oncology
OECD FORD - vedlejší obor
10603 - Genetics and heredity (medical genetics to be 3)
OECD FORD - další vedlejší obor
—
CEP - odpovídající obory
(dle převodníku)EB - Genetika a molekulární biologie
FD - Onkologie a hematologie
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 5. 2024
Ukončení řešení
31. 12. 2027
Poslední stav řešení
B - Běžící víceletý projekt
Poslední uvolnění podpory
12. 4. 2024
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP25-MZ0-NW-R
Datum dodání záznamu
12. 3. 2025
Finance
Celkové uznané náklady
15 752 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
15 752 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
15 752 tis. Kč
Statní podpora
15 752 tis. Kč
100%
Poskytovatel
Ministerstvo zdravotnictví
OECD FORD
Oncology
Doba řešení
01. 05. 2024 - 31. 12. 2027