Bakterie mléčného kvašení z trávicího traktu domácích a divokých prasat: Probiotika nebo rezervoár antibiotických rezistencí?
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027022%3A_____%2F22%3A1209" target="_blank" >RIV/00027022:_____/22:1209 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/00027162:_____/21:N0000173
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Bakterie mléčného kvašení z trávicího traktu domácích a divokých prasat: Probiotika nebo rezervoár antibiotických rezistencí?
Popis výsledku v původním jazyce
Bakterie mléčného kvašení (BMK) představují významný probiotický potenciál zkoumaný ve spojitosti se sníženou spotřebou antibiotik jak v humánní tak veterinární sféře. Probiotické kultury však mohou představovat riziko z pohledu přenosu antimikrobiální rezistence na jiné patogenní mikroorganismy. Proto je potřeba potenciální probiotické kmeny hodnotit také z hlediska možnosti šíření této rezistence. Jedním z možných zdrojů probiotických kultur pro domácí prasata je střevní trakt jak domácích, tak divokých prasat. Cílem naší předběžné studie bylo získat bakterie mléčného kvašení z trávicích traktů domácích a divokých prasat, identifikovat je a porovnat citlivost/rezistenci jednotlivých kmenů k vybraným antibiotickým agens.BMK byly izolovány z trávicího traktu divokých prasat vyskytujících se na území ČR a domácích prasat z českých chovů. Stanovení minimální inhibiční koncentrace (MIC) pro streptomycin, tetracyklin, erytromycin, klindamycin, vankomycin, chloramfenikol, kanamycin, gentamicin a ciprofloxacin bylo provedeno pomocí mikrodiluční bujonové metody (ISO10932/IDF223). Hodnocení bylo provedeno pomocí stanovených mikrobiologických cut-off dle doporučení EFSA (2018). Izoláty byly dále analyzovány pomocí celogenomového sekvenování a následnou bioinformatickou analýzou pomocí programu Abricate 1.0.1. U domácích prasat se vyskytovaly pouze druhy Lactobacillus amylovorus a Limosilactobacillus reuteri. U divokých prasat bylo zaznamenáno rozmanitější druhové zastoupení BMK a to: Lactobacillus amylovorus, Lactobacillus equicursoris, Limosilactobacillus mucosae, Limosilactobacillus reuteri a Ligilactobacillus salivarius. Fenotypová a genotypová analýza BMK z domácích prasat prokázala ve zvýšené míře především rezistenci vůči tetracyklinu a erytromycinu. U divokých prasat byl výskyt jak fenotypových tak genotypových rezistencí pouze ojedinělý. Tato předběžná studie potvrdila snížený výskyt rezistencí vůči antibiotikům u BMK izolovaných z divokých prasat ve srovnání s BMK izolovaných z domácích prasat. Dále tato studie posloužila pro selekci bezpečných kmenů s možným probiotickým potenciálem.
Název v anglickém jazyce
Lactic acid bacteria from the digestive tract of domestic and wild pigs: Probiotics or a reservoir of antibiotic resistance?
Popis výsledku anglicky
Lactic acid bacteria (BMK) represent a significant probiotic potential studied in connection with reduced consumption of antibiotics in both the human and veterinary spheres. However, probiotic cultures may pose a risk in terms of transmitting antimicrobial resistance to other pathogenic microorganisms. Therefore, potential probiotic strains also need to be evaluated for the possibility of spreading this resistance. One possible source of probiotic cultures for domestic pigs is the intestinal tract of both domestic and feral pigs. The aim of our preliminary study was to obtain lactic acid bacteria from the digestive tracts of domestic and feral pigs, identify them and compare the sensitivity / resistance of individual strains to selected antibiotic agents. BMK were isolated from the digestive tract of feral pigs occurring in the Czech Republic and domestic pigs from Czech farms. The determination of the minimum inhibitory concentration (MIC) for streptomycin, tetracycline, erythromycin, clindamycin, vancomycin, chloramphenicol, kanamycin, gentamicin and ciprofloxacin was performed using the microdilution broth method (ISO10932 / IDF223). The evaluation was performed using established microbiological cut-offs as recommended by EFSA (2018). Isolates were further analyzed by whole genome sequencing followed by bioinformatics analysis using Abricate 1.0.1. Only Lactobacillus amylovorus and Limosilactobacillus reuteri species occurred in domestic pigs. In wild pigs, a more diverse species of BMK was recorded, namely: Lactobacillus amylovorus, Lactobacillus equicursoris, Limosilactobacillus mucosae, Limosilactobacillus reuteri and Ligilactobacillus salivarius. Phenotypic and genotypic analysis of BMK from domestic pigs showed to an increased extent mainly resistance to tetracycline and erythromycin. In feral pigs, the occurrence of both phenotypic and genotypic resistances was only rare. This preliminary study confirmed a reduced incidence of antibiotic resistance in BMK isolated from feral pigs compared to BMK isolated from domestic pigs. Furthermore, this study was used to select safe strains with possible probiotic potential.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
40301 - Veterinary science
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/QK1910351" target="_blank" >QK1910351: Divoká a domácí prasata jako zdroj probiotických kultur a vliv technologických postupů přípravy a skladby synbiotického krmiva na jeho efektivitu a funkčnost</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů