Ekonomika výroby vepřového masa – postavení ČR v Evropě
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027251%3A_____%2F15%3A%230000532" target="_blank" >RIV/00027251:_____/15:#0000532 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ekonomika výroby vepřového masa – postavení ČR v Evropě
Popis výsledku v původním jazyce
Článek se zabývá porovnáním ekonomiky chovu prasat ve vybraných zemích EU v letech 2012 a 2013. Průměrné výsledky zemí EU byly srovnány také s výsledky 1/3 nejlepších farem ve Francii a Dánsku. Pro nalezení hlavních příčin rozdílných výsledků v jednotlivých zemích byly zkoumány hlavní nákladové položky a nejdůležitější ukazatele intenzity. Do ekonomiky chovu prasat se významnou měrou promítá výživa, zdravotní stav, užitkové parametry zvířat, úroveň technologie a organizace práce. Významným faktorem, který však nemůže chovatel prasat ovlivnit je realizační cena. O významu ceny prasat v ekonomice chovu prasat svědčí fakt, že navzdory velmi kvalitním výsledkům v některých zemích EU, byl chovu prasat ztrátový téměř ve všech sledovaných zemích EU v celém období 2012-2013. Až oživení cen v roce 2012 přispělo ke zlepšení ekonomických ukazatelů ve všech sledovaných zemích, v Rakousku a Španělsku byl zjištěn zisk, stejně jako v 1/3 nejlepších podniků v Dánsku a Francii. Příčiny nižší konkurenceschopnosti České republiky, lze spatřovat především v nižší užitkovosti prasnic, horší konverzi krmiva a nižší užitkovost prasat v předvýkrmu. Přestože Česká republika vykazuje vyšší nákladovost a horší ukazatele užitkovosti a produktivity práce, ekonomický výsledek byl podobný jako v Německu a v roce 2013 dokonce i jako v Nizozemsku.
Název v anglickém jazyce
Economics of pig meat production – position of the Czech Republic in Europe
Popis výsledku anglicky
The paper deals with international comparison of pig production costs and revenues in selected European countries in years 2012-2013. The average results of the EU countries were compared with the best 1/3 companies in Denmark and France. Main cost items and natural productivity indicators were explored to clarity the differences among EU countries. The results are based on InterPIG data in 2012-2013. The economics of pig production is highly influenced by nutrition, animal health, efficiency indicators, technology and management. Price is another important factor that cannot be affected by farmer. Price importance in pig economics indicate, that despite very good productivity results in EU countries the profitability was negative in almost all the countries of the EU throughout the period 2012-2013. Rise in prices help to profitability improvement in all countries in 2012. In Austria and Spain was realized a profit in 2012 and 2013. The best 1/3 companies in Denmark and France realized profit too. Main reasons of the lower competitiveness of the Czech Republic can be seen in the worse sow performance, higher feed conversion ratio and lower daily live weight gain in weaning stage. Although the Czech Republic has a higher production cost, poorer labour productivity and worse performance indicators, economic result was similar to that in Germany and in 2013 like in Netherlands.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
GA - Zemědělská ekonomie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Náš Chov
ISSN
0027-8068
e-ISSN
—
Svazek periodika
75
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
73-78
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—