Valašské míšání, velký redyk. Slavnostní výhony dobytka na pastvu na moravském Valašsku
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00098604%3A_____%2F13%3A%230000107" target="_blank" >RIV/00098604:_____/13:#0000107 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Valašské míšání, velký redyk. Slavnostní výhony dobytka na pastvu na moravském Valašsku
Popis výsledku v původním jazyce
Hornatý kraj severovýchodní Moravy, zejména kopcovitý ráz Moravskoslezských Beskyd nabízel v minulosti neobyčejně příznivé podmínky pro extenzivní způsob hospodaření. Hospodářská produkce omezená minimální plochou pozemků vhodných pro ornou půdu donutila většinu horských obcí soustředit se na salašnický způsob chovu dobytka se sezónním stěhováním mezi letními pastvinami a zimním ustájením, tedy i s košárováním. Zejména doba rozkvětu chovu ovcí valašek v 17. a 18. století se zpracováním mléčných produktů zanechala v místním obyvatelstvu i v následných staletích stopy ve způsobu zemědělského hospodaření, sociální kultuře i v projevech duchovního života. Základ zvykosloví valašských salašníků položila s největší pravděpodobností pastevecká kolonizace ovlivněná tradicemi pastevců ze slovenských, polských a dalších karpatských regionů. Pastevci však nepřišli do demograficky sterilního prostředí, časem plně splynuli s obyvatelstvem osídleným v podhůří od 12. a 13. století, pocházejícím ze sousedních částí Moravy a Slovenska. Lze tak sledovat prolínání obyčejové sféry typické pro celé Karpaty s prvky staršího data praktikovanými při domácím chovu dobytka a rozšířenými po celé Evropě. Nejvíce výročních zvyků s obřadními rituály se v pastevectví vztahovalo k počátku pastevecké sezóny. Před jejím zahájením se majitelé ovcí setkali s nájemci salaší, aby se dohodli na požadovaných službách a pracovních podmínkách, jakož i na termínu prvního výhonu na horské pastviny. Prvotní organizační úkony zde byly doprovázeny množstvím obřadních magických praktik.
Název v anglickém jazyce
Wallachian "míšání", a Great Transhumance: Festive Driving of Cattle to Pasture in Moravian Wallachia
Popis výsledku anglicky
Mountainous region of north-eastern Moravia and especially hilly character of Moravian-Silesian Beskydy Mountains offered exceptionally good conditions for the extensive way of farming in the past. Agricultural production limited by a minimum area of the plots suitable for ploughing made most of the mountain villages concentrate on alpine dairy farming with seasonal moving of cattle between summer pastures and winter stabling, placing the animals into certain area in order to fertilize the pastures. The 17th and 18th centuries, when breeding of sheep called valaška was priming together with the processing of dairy products, left traces in the way of life of local inhabitants, especially in the way of agriculture, in social culture and also in the manifestations of their spiritual life. The customs of the Wallachian shepherds probably had their roots in the time of the “Wallachian colonization” and they were influenced by the traditions of shepherds from Polish and Slovak regions as well as from other Carpathian regions. The shepherds, however, did not come to a demographically sterile environment and in the course of time they fully assimilated with the population of the foothills who came in the 12th and 13th centuries from the bordering regions of Moravia and Slovakia. Thus it is possible to trace the mingling of traditions typical for the whole Carpathians with the older ones, common in cattle farming spread all over Europe. Most of the annual traditions with the ceremonial rituals related to sheep breeding were connected with the beginning of the pasture season. Before it began, the owners of sheep met for a consultation with hired shepherds, agreed on desired services and work conditions as well as on the date of the first pasture in the mountains. Festive driving of the cattle or sheep to the pastures were accompanied by a number of magical ceremonial practices.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AC - Archeologie, antropologie, etnologie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2013
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Zoomorfní tematika v lidové tradici
ISBN
978-80-87671-07-8
Počet stran výsledku
14
Strana od-do
33-46
Počet stran knihy
413
Název nakladatele
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti
Místo vydání
Uherské Hradiště
Kód UT WoS kapitoly
—