Norma němčiny vyžadovaná vyučujícími českých středních škol
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11210%2F14%3A10290279" target="_blank" >RIV/00216208:11210/14:10290279 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Norma němčiny vyžadovaná vyučujícími českých středních škol
Popis výsledku v původním jazyce
Článek představuje výzkum zabývající se tím, co je žákům na českých středních školách předkládáno jako norma němčiny, dále pak, kdo, co a za jakým účelem o této normě rozhoduje a jak toto rozhodování vypadá. Výzkum vycházel teoreticko-metodologicky z konceptu normy Klause Gloye, z modelu sociálního silového pole Ulricha Ammona, z teorie jazykového managementu a metody jazykového experimentu. Učitelé jsou zde představeni jako autorita normu implementující i stanovující a zároveň jako argumentující síla.
Název v anglickém jazyce
Norm of German demanded by teachers at Czech secondary schools
Popis výsledku anglicky
The paper introduces to a research about what is presented to students at Czech secondary schools as the norm of the German, further who or what and for what purpose decides about this norm and how this decision looks like. The theoretic-methodological base was the Klaus Gloy's Concept of Language Norm, Ulrich Ammnon's model of Social Power Field, the Language Management Theory and linguistic experiment. It focuses the role of a teacher as the norm-implementing and even norm-establishing authority and at the same time as an arguing power.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
AI - Jazykověda
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2014
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů