Axiologické diskursy v sociální pedagogice
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11210%2F18%3A10388631" target="_blank" >RIV/00216208:11210/18:10388631 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://doi.org/10.5507/cmtf.18.24454085" target="_blank" >https://doi.org/10.5507/cmtf.18.24454085</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.5507/cmtf.18.24454085" target="_blank" >10.5507/cmtf.18.24454085</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Axiologické diskursy v sociální pedagogice
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem příspěvku je zodpovědět otázku, jaké hodnotové diskursy historicky legitimizovaly smysl sociální pedagogiky jako vědy a jako výchovné pomoci a zda jsou aktuální i v současnosti. Metody příspěvku jsou založeny na analýze, reflexi a interpretaci tradice sociálněpedagogického myšlení, relevantních historických zdrojů a korpusu odborné literatury zaměřené na axiologickou dimenzi sociální pedagogiky. Odpovědí na první část otázky je, že v sociální pedagogice historicky vznikly tři legitimizační diskursy - adaptační, demokratizační a mobilizační, přičemž aktuálně jsme svědky pokusu skloubit demokratizační tradici s kritickou reflexí. Odpovědí na druhou část otázky je, že sociální pedagogika i v současnosti akcentuje tradici komunitárního myšlení v sociálních vědách a klade otázky po dobře uspořádané společnosti. Sociální pedagogové akceptují, že ke komunitární vizi dobrého života patří jako klíčová všelidská hodnota sociální uznání, od něhož se odvíjí prožitek lidské důstojnosti. V praxi sociální pedagogiky jde o prosazení takových hodnot, jako je sebeurčení, rovnost a solidarita, které podporují sociální začlenění. Axiologický důraz, který je v sociální pedagogice kladen na lidskou důstojnost a porozumění, zároveň problematizuje expertní chápání pomoci a objektivistické posuzování životních situací klientů. Východiskem sociálněpedagogické pomoci není primárně adaptace a normalizace, ale vztah založený na porozumění, respektu a uznání. Při práci s klienty (dětmi i dospělými) jde o pedagogický cíl, jímž je vzbuzení vůle k převzetí odpovědnosti ("pomoc ke svépomoci") za vlastní život.
Název v anglickém jazyce
Axiological discourse in social pedagogy
Popis výsledku anglicky
The aim of this paper is to answer the question which value discourses have, from a historical standpoint, legitimized the meaning of social pedagogy as a science and as an educational help, and whether they are still relevant in present day. The methods are based on analysis, reflexion, and interpretation of the tradition of social pedagogical thinking, of relevant historical sources, and the bibliography focusing on the axiological aspect of social pedagogy. The answer to the first part of the question is that historically, three legitimizing discourses came to be in social pedagogy: Adaptational, democratizational, and mobilizational, and currently we are witnessing an attempt to merge the democratizational tradition with critical reflexion. The answer to the second part of the question is that social pedagogy even in present day accentuates the tradition of communitarian thinking in social sciences and draws attention to the necessity of pursuing a society of good. Social pedagogues accept that the key panhuman value of the communitarian vision of a good life is social recognition from which stems the experiencing of human dignity. In practicing social pedagogy it means the enforcement of such values as self-determination, equality, and solidarity - values which suppport social integration. Axiological emphasis, in social pedagogy connected to human dignity and understanding, at the same time makes the expert understanding of help and objectivistic consideration of the clients' life situations problematic. The basis of social pedagogical help is not primarily adaptation and normalization, but a relationship founded on understanding, respect, and recognition. While working with clients (both children and adults) the point is such a pedagogical aim that incites the will to assume resopnsibility ("help to self-help") for one's own life.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50301 - Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
MLÁDEŽ A HODNOTY 2018, Výchova k hodnotám v kontextu pluralitní a multikulturní společnos
ISBN
978-80-244-5408-5
ISSN
—
e-ISSN
neuvedeno
Počet stran výsledku
13
Strana od-do
21-33
Název nakladatele
Univerzita Palackého v Olomouci,
Místo vydání
Olomouc
Místo konání akce
Olomouc
Datum konání akce
8. 11. 2018
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—