Emoční aspekt při reflexi filozofických děl v umělecké edukaci.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11210%2F21%3A10427523" target="_blank" >RIV/00216208:11210/21:10427523 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Emoční aspekt při reflexi filozofických děl v umělecké edukaci.
Popis výsledku v původním jazyce
Vzhledem k tomu, že při reflexi a tvorbě uměleckých počinů hraje značnou roli emoční prvek, o to více to uplatňuje v edukačním terénu jako nezbytná součást pedagogické práce. Mluvíme tedy o psychologicko-pedagogickém komplexu, ve kterém se budeme nyní zabývat "vyšším" uměním (zprvu nejen nutně geometrickým). Pro zástupce takového umění jsme v intenci tématu vybrali literární a výtvarná díla s filozofickým přesahem (či přímo s filosofickým záměrem nebo hodnocením). Tzv. filozofická díla jsme nemohli vynechat pro to, že je s nimi v školním prostředí hojně pracováno, a to nejen v oblasti předmětu výtvarná výchova nebo výchova literární, o čemž ještě podrobněji pohovoříme. Z výše uvedeného důvodu se také nevyhneme přesahům do oblasti příbuzných společensko-humanitních věd - půjde tedy v širším komplexu o téma na pomezí pedagogické vědy, psychologie, filozofie a uměnovědy (resp. estetiky), přičemž vycházíme z antického předpokladu, že filozofická věda je pro další zmíněné obory vědou zastřešující. Pojmem zastřešující rozumějme zde označení, kdy pro svou metodu neklade filozofie takové otázky, na které bychom měli vždy explicitně odpovědět. Problémy mohou zůstat otevřené a podněcující k dalším interpretacím. Toto výsadní právo filozofické vědy nám v textu poslouží jako dobrá metoda pro to, abychom mohli do jisté míry též volně klást otázku, kde se emoční aspekt uplatní a jaké může mít podoby v pedagogické práci.
Název v anglickém jazyce
The emotional aspect in the reflection of philosophical works in art education.
Popis výsledku anglicky
Given that the emotional element plays a significant role in the reflection and creation of artistic works, it applies all the more in the educational field as a necessary part of pedagogical work. So we are talking about a psychological-pedagogical complex, in which we will now deal with "higher" art (at first not only necessarily geometric). For the representatives of such art, we chose literary and artistic works with a philosophical overlap (or directly with a philosophical intention or evaluation) in the intention of the topic. The so-called We could not omit philosophical works because they are widely used in the school environment, not only in the field of art education or literary education, which we will talk about in more detail. For the above reason, we also do not avoid overlaps in the field of related social sciences and humanities - in a broader complex it will be a topic on the border of pedagogical science, psychology, philosophy and art history (resp. Aesthetics), based on the ancient assumption that philosophical science is for other mentioned fields by overarching science. The term umbrella here means the term when philosophy does not ask such questions for its method, to which we should always answer explicitly. Problems can remain open and encourage further interpretations. This privileged right of philosophical science will serve us in the text as a good method for us to be able, to a certain extent, also to ask freely the question of where the emotional aspect applies and what its forms may be in pedagogical work.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
50301 - Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Emocionalita ve výchově prizmatem filozofické, psychologické a speciálněpedagogické reflexe.
ISBN
978-80-7603-242-2
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
161-172
Počet stran knihy
384
Název nakladatele
Univerzita Karlova
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—