Mythmaking theory a Social Memory - nové progresivní přístupy v biblické teologii
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11280%2F19%3A10386796" target="_blank" >RIV/00216208:11280/19:10386796 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Mythmaking theory a Social Memory - nové progresivní přístupy v biblické teologii
Popis výsledku v původním jazyce
Teorie mýtotvorby, charakteristická svým interdisciplinárním přesahem, je poměrně nový progresivní přístup v humanitních vědách, jehož rámec není zatím striktně formulován. Vychází z literární kritiky, filosofie, psychologie a dalších věd. Teorie sociální paměti je rychle se rozvíjející přístup užívaný badateli k vysvětlení spojitosti mezi sociální identitou a historickou pamětí. Sociální paměť a mýtotvorba spolu úzce souvisí. Příspěvek je zaměřen na teorii mýtotvorby a teorii sociální paměti aplikovanou v novozákonní biblické teologii, především na stav současného bádání. Vývoj raněkřesťanských narativů nese znaky mýtů. Mýtus ovšem není chápán jako rozšířená nepravda. Mýtus je druhem sociální argumentace, jež formuje a potvrzuje lidskou identitu i identitu společnosti. Součástí mýtu jsou vzpomínky komunity i vzpomínky jednotlivce, jež utvářely identitu komunity a povahu jejích věroučných představ. Na základě paměti se formovala individuální i kolektivní identita raných křesťanů, která zpětně ovlivňovala pohled na vzpomínky. Jedná se tedy o cyklický proces reinterpretace, jehož jsou mýty součástí. Sociální paměť má tendenci poupravovat vzpomínky na odehrané situace tím, že je přizpůsobí potřebám komunity, dá jim přijatelný smysl a zasadí je do kontextu historicity a archetypů. Sociální paměť, která je přítomna při utváření mýtů, je sice silně ovlivněna historií, ale samotnou historii nezachycuje.
Název v anglickém jazyce
Mythmaking theory and Social Memory - New Progressive Approaches in Biblical Theology
Popis výsledku anglicky
Mythmaking theory is a new progressive approach in humanities. Its methodological frameworks has not been strictly formulated. The characteristic of mythmaking theory is its interdisciplinarity. It is based on literary critique, philosophy, psychology and other sciences. Social memory theory is an evolving approach, used by scientist to explain the relationship between social identity and historical memory. Social memory and mythmaking are closely interconnected. The article focuses on mythmaking theory and social memory theory applicated in New Testament biblical theology in contemporary research. The progression of early Christian narratives hold features of myth. But we can't understand myth as a falsehood. Myth is a kind of human argumentation that forms and confirms human identity and identity of society. Individual and collective memories, that formed communities' identity and the nature of beliefs, are part of the myth. Early Christian collective and individual identity were based on memory that affected the view on memories retrospectively. It is the cyclic process of reinterpretation, whose myths are part of. Social memory tends to adjust memories by adapting them to the needs of community, by giving them acceptable meaning, by situating them to the context of historicity and archetypes. Social memory, that is present at myth making, is influenced by history, but it does not express history itself.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
60303 - Theology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Svět pro příští generace. Mýtus a identita 2017
ISBN
978-80-87127-94-0
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
10
Strana od-do
14-23
Název nakladatele
Nakladatelství Marek
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Praha
Datum konání akce
9. 11. 2017
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—