Přístupy české vzdělávací politiky po roce 1989: Deprofesionalizace učitelství a učitelského vzdělávání?
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11410%2F16%3A10331751" target="_blank" >RIV/00216208:11410/16:10331751 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Přístupy české vzdělávací politiky po roce 1989: Deprofesionalizace učitelství a učitelského vzdělávání?
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek je věnován kritické refl exi vývoje přístupů české vzdělávací politiky k učitelské profesi a přípravě na ni po roce 1989. Jsou analyzovány relevantní dokumenty vzdělávací politiky, legislativní návrhy i reálné zásahy decizní sféry v této oblasti v posledních 25 letech. V centru pozornosti jsou mezníky ve vývoji a klíčové problémy - profesionalizace učitelství a její podpora ze strany vzdělávací politiky vs. deprofesionalizace, profesní standard jako soubor klíčových profesních kompetencí, které jsou předpokladem ke kvalitnímu zvládání profese v měnících se nárocích na školní vzdělávání, karierní systém jako prostředek k podpoře profesního růstu učitelů, přístupy ke kvalitě učitelského vzdělávání, míra liberálnosti vzdělávací politiky v oblasti přípravy učitelů v kontextu výrazné kurikulární reformy (akademické svobody na straně jedné a odpovědnost státu za kvalitu vzdělávání a tedy i za kvalitu učitelů na straně druhé), vymezování rámcových požadavků na přípravu učitelů ze strany státu, reálné možnosti a meze Akreditační komise ČR v ovlivňování kvality vzdělávání na fakultách připravujících budoucí učitele.
Název v anglickém jazyce
Approaches to Czech Education Policy since 1989: The deprofessionalisation of the teaching profession and teacher training?
Popis výsledku anglicky
The article is devoted to critical reflection on the development of the approaches of Czech education policy to the teaching profession and teacher training after 1989. It offers an analysis of relevant documents of education policy, draft laws and actual interventions in this sector by decision-makers in the last 25 years. We foreground milestones in the trends and key problems - the professionalisation of the teaching profession and support for this from the side of education policy vs. deprofessionalisation, the professional standard as a set of key professional competences that are the prerequisite for teachers to be able to carry out their vocation with excellence in a situation of changing demands on school education, the career system as a means to support the professional growth of teachers, approaches to the quality of teacher training, the degree of liberalism of education policy in the field of teacher training in the context of major curricular reforms (academic freedom on the one hand and the state's responsibility for the quality of education and hence also the quality of teachers on the other hand), the definition of framework requirements for teacher training from the side of the state, the realistic possibilities and limits of the Accreditation Commission of the CR to influence the quality of education at faculties training future teachers.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AM - Pedagogika a školství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Pedagogika (Praha)
ISSN
2336-2189
e-ISSN
—
Svazek periodika
66
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
18
Strana od-do
368-385
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—