Investiční potenciál uměleckých děl : případová studie
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14210%2F23%3A00133413" target="_blank" >RIV/00216224:14210/23:00133413 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.actasting.cz/2023/" target="_blank" >https://www.actasting.cz/2023/</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Investiční potenciál uměleckých děl : případová studie
Popis výsledku v původním jazyce
Tento článek si klade za cíl popsat a analyzovat fenomén investic do umění a kvantifikovat rizika s ním spojená. Nejprve se pokouší časově zařadit okamžik, kdy se umělecká díla poprvé stala předmětem ekonomické spekulace, a dochází k závěru, že fenomén investic do umění byl důsledkem kombinace svobody umělce a svobody trhu ve Francii na konci 19. století. Text poté zkoumá výnosnost investic do umění metodou opětovných prodejů na základě datasetu o opakovaných prodejích uměleckých děl v aukčním domě Sotheby´s v letech 1985-2022. Zkoumány jsou nejen průměrné výnosy u nejrychleji a nejpomaleji rostoucích segmentů trhu s uměním, ale také délka investičního horizontu, počet ziskových transakcí a srovnání průměrných výnosů s výnosy alternativních investic. Při srovnání se staršími studiemi zkoumaný trh vykazuje stabilní charakteristiky, většina investic na tomto trhu je ztrátová, přičemž mezi jednotlivými segmenty trhu sice existují rozdíly, ale jsou relativně malé.
Název v anglickém jazyce
On the investment potentialityof works of art : case study
Popis výsledku anglicky
This article aims to describe and analyse the phenomenon of investments in art and the risks associated with it. It first attempts to place in time the moment when works of art first became the object of economic speculation and concludes that the phenomenon of art investment was the result of a combination of artist freedom and market freedom in France at the end of the 19th century. The text then examines the profitability of art investment using the resale method, based on a dataset of resales of artworks at Sotheby's from 1985 to 2022. It examines not only the average returns for the fastest and slowest growing segments of the art market, but also the length of the investment horizon, the number of profitable transactions, and a comparison of average returns with those of alternative investments. When compared with earlier studies, the market under study shows stable characteristics, with most investments in this market being loss-making, and while there are differences between market segments, they are relatively small.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60500 - Other Humanities and the Arts
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Acta Sting
ISSN
1805-6873
e-ISSN
1805-6873
Svazek periodika
12
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
21
Strana od-do
73-93
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—