Inovovaná metodika zjišťování dohlednosti na chodce za viditelnosti snížené tmou
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216305%3A26610%2F15%3APR28503" target="_blank" >RIV/00216305:26610/15:PR28503 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://disk1.usi.vutbr.cz/znalci" target="_blank" >http://disk1.usi.vutbr.cz/znalci</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Inovovaná metodika zjišťování dohlednosti na chodce za viditelnosti snížené tmou
Popis výsledku v původním jazyce
Metodika upravuje postupy při přípravě, návrhu a realizaci experimentů zaměřených na zjišťování dohlednosti řidiče na chodce, stejně jako dohlednosti chodce na vozidlo, za viditelnosti snížené tmou. V metodice je využito výsledků výzkumu zaměřeného na zkoumání možností řidiče rozlišit chodce na vozovce v podmínkách skutečného silničního provozu. Tento výzkum byl realizován při řešení projektu č. TD020239: Posilování právní jistoty při technickém posuzování dopravních nehod s chodci za snížené viditelnosti a v rámci řešení tohoto projektu vznikla i tato metodika. Projekt řešil vysokoškolský ústav, Ústav soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně pro Technologickou agenturu ČR v letech 2014-2015.
Název v anglickém jazyce
Innovative methodology for investigation of driver-pedestrian visibility by darkness
Popis výsledku anglicky
The methodology shows the procedures for the preparation, design, realization and implementation of experiments aimed at identifying the driver's visibility to pedestrians, as well as pedestrian visibility on vehicle for visibility reduced by darkness. The methodology used the results of research aimed at exploring the possibilities for driver to distinguish pedestrians on the road in terms of actual traffic. This research was carried out during the project no. TD020239: Strengthening legal certainty in the technical assessment of traffic accidents with pedestrians in poor visibility and in the framework of this project was also the methodology.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
—
OECD FORD obor
30305 - Occupational health
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TD020239" target="_blank" >TD020239: Posilování právní jistoty při technickém posuzování dopravních nehod s chodci za snížené viditelnosti</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
Metodika znalci
Číslo předpisu
4 NZN 824/2015
Technické parametry
Metodika upravuje postupy při realizaci specifických, úzce oborově zaměřených typů experimentů, kterými se v přírodních podmínkách konkretizují vstupní údaje pro výpočtové modelování průběhu dopravních nehod. Je tvořena: 1. popisnou a vysvětlující částí v rozsahu 18 stran, 2. vlastním metodickým pokynem s názvem Zjišťování dohlednosti na chodce za viditelnosti snížené tmou - příprava a realizace experimentů v rozsahu 63 stran (vč. příloh), 3. katalogem pro posuzování výsledků experimentů s názvem Zjišťování dohlednosti na chodce za viditelnosti snížené tmou – viditelnost chodců při první optické reakci řidičů v podmínkách běžného silničního provozu v rozsahu 20 stran. Na základě zohlednění kritérií posuzujících bezpečnost, ekonomičnost a realizovatelnost praktických experimentů se pro tyto experimenty navrhuje řízení vozidla jen velmi nízkou rychlostí. Navržená metoda se ověřuje pomocí nákladných vědeckých experimentů v reálném silničním provozu a z nich se vytváří podmínky pro posuzování výsledků dosažených praktickými experimenty.
Ekonomické parametry
Aplikace inovovaných postupů nutně nevyžaduje rozšíření přístrojového vybavení znalců ani orgánů policie, pokud toto odpovídá obvyklému standardu. Ekonomické přínosy lze očekávat v těchto oblastech: • Snížení nákladů na samotnou realizaci vyšetřovacích pokusů. Aplikace metodiky umožňuje dosáhnout vyšší efektivity při přípravě, návrhu a realizaci experimentů a tím i zkrátit dobu potřebnou na tyto činnosti. • Nenavyšování nákladů na soudní řízení. Aplikace metodiky přispívá ke zvyšování kvality při experimentálním zkoumání a tím přispívá i ke snížení pravděpodobnosti vzniku kvantitativních chyb při znaleckém posuzování. Kvantitativní chyby mají více možných následků, které mají dopad na ekonomičnost řízení před orgány veřejné moci i na správnost rozhodování. Správným použitím navrženého metodického postupu se rizika spojená se zbytečnými náklady řízení významně snižují a zvyšuje se i právní jistota při posuzování daného typu nehodových situací.
Označení certifikačního orgánu
Nejvyšší státní zastupitelství ČR
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
B - Výsledek je využíván orgány státní nebo veřejné správy