Složení makronutrientů v diabetické dietě
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00669806%3A_____%2F16%3A10331102" target="_blank" >RIV/00669806:_____/16:10331102 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/00216208:11140/16:10331102
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Složení makronutrientů v diabetické dietě
Popis výsledku v původním jazyce
Diabetická dieta patří mezi hlavní pilíře léčby diabetu. Bouřlivý rozvoj znalostí v oblasti diabetologie zahrnuje rovněž dietu. Článek je zaměřen na význam diety při léčbě diabetu 2. typu i při prevenci aterosklerózy. Hlavním cílem je posoudit význam složení makronutrientů u osob s diabetem 2. typu. Je rozdělen na několik částí, které jsou vždy ukončeny závěrem. První část je zaměřena na redukci hmotnosti. Dieta vedoucí ke snížení hmotnosti je účinná v prevenci diabetu, vede ke zlepšení kompenzace a zlepšuje rizikové faktory aterosklerózy, ale kardiovaskulární morbiditu a mortalitu ovlivní až po více než 20 letech. Druhá část je věnována "zdravé" výživě. Studie zabývající se touto problematikou nejsou přesvědčivé. Jediná skutečně racionální součást stravy z hlediska aterosklerózy je vláknina. Důležitý je energeticky přiměřený příjem potravy spojený s pravidelnou fyzickou aktivitou. Třetí část je věnovaná složení makronutrientů. Ukazuje se, že při nízkokalorické dietě jsou účinky vysoko a nízko sacharidové diety u osob s diabetem podobné stran snížení hmotnosti a HbA1c, ale nízkosacharidová dieta je spojená s nižší variabilitou glykemie a menší potřebou antidiabetické medikace. Nevíme, jak by srovnání obou extrémních diet dopadlo u osob s vysokým energetickým příjmem potravy. V současnosti je vhodné se věnovat kvalitě jednotlivých makronutrientů. Volit potravu obsahující sacharidy s nízkým glykemickým indexem a potraviny obsahující vlákninu, preferovat tuky s nízkým podílem saturovaných mastných kyselin. Čtvrtá část je věnována recentnímu doporučení České diabetologické společnosti stran složení makronutrientů v diabetické dietě. Ve srovnání s dříve platnou dietou je doporučován nižší příjem sacharidů s vysokým podílem vlákniny a vyšší přijem proteinů a tuků s nízkým podílem nasycených mastných kyselin. Jsou prezentována doporučení expertů na toto téma.
Název v anglickém jazyce
Composition of macronutrients in the diabetic diet
Popis výsledku anglicky
The diabetic diet is one of the pillars of diabetes treatment. The rapid development of knowledge relating to the treatment of diabetes also includes diet. The paper focuses on the importance of a diet in the treatment of type 2 diabetes and prevention of atherosclerosis. Its main goal is to assess the impact of a composition of macronutrients on individuals with type 2 diabetes. The paper is divided into several parts, each of which ends with a conclusion. The first part examines weight reduction. The diet aimed at a weight loss is effective, it can effectively prevent diabetes, it leads to improvements in glucose control and reduction of the risk factors for atherosclerosis, however it will not impact on cardiovascular morbidity and mortality until after more than 20 years. The second part deals with "healthy" foods. The studies exploring this area are not convincing. The only really rational component of food in relation to atherosclerosis is dietary fibres. Important is a balanced diet combined with regular physical activities. The third part focuses on the composition of macronutrients. It turns out that, considering a low-calorie diet, the effects of high- and low-carbohydrate diets on people with diabetes are similar with regard to weight loss and lowering of HbA1c, however the low-carbohydrate diet is associated with lower glycemic variability and a reduced need for anti-diabetic drugs. We do not know how the comparison of the two extreme diets would come out regarding individuals with a high energy diet. Currently it is useful to focus on the quality of individual macronutrients. Choose foods containing carbohydrates with a low glycemic index and high fibre foods, prefer fats that contain a low proportion of saturated fatty acids. The fourth part discusses the recent recommendation of the Czech Diabetes Society regarding the composition of macronutrients in the diabetic diet.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
FB - Endokrinologie, diabetologie, metabolismus, výživa
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Vnitřní lékařství
ISSN
0042-773X
e-ISSN
—
Svazek periodika
62
Číslo periodika v rámci svazku
11, supplementum 4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
"4S94"-"4S99"
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85011825360