Metodika pro identifkaci a detekci bioaktivních látek v rostlinných částech ovocných stromů a odpadní biomase
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F25271121%3A_____%2F21%3AN0000150" target="_blank" >RIV/25271121:_____/21:N0000150 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metodika pro identifkaci a detekci bioaktivních látek v rostlinných částech ovocných stromů a odpadní biomase
Popis výsledku v původním jazyce
Metodika je určena všem pěstitelům ovocných stromů, producentům potravních doplňků a kosmetických preparátů i zájemcům věnujících se trendům v oblasti agrikultury či zdravého životního stylu. Jsou uvedeny metody pro stanovení fenolických látek, včetně přípravy vzorků, podmínek separace a stanovení celkové antioxidační aktivity. Hlavním zájmem předložené metodiky je stanovení fenolických látek v různých odrůdách ovocných stromů pomocí vysokoúčinné kapalinové chromatografie (HPLC). Sledovaným materiálem jsou listy, kůra, pupeny, květy a štěpka. Cílem metodiky byl vývoj dvou rutinních, jednoduchých a validovaných HPLC metod pro separaci hlavních fenolických látek v jabloních (floridzin, floretin, kyselina chlorogenová, rutin a kvercitrin) a hrušních (arbutin, kyselina chlorogenová, 1,5- dikafeoylchinová kyselina, 3,5- dikafeoylchinová kyselina a rutin) za použití detektoru diodového pole (DAD). Součástí metodiky je i aplikace obou metod na široké spektrum vzorků pro sledování měnicího se fenolického proflu v rámci vegetačního období v jednotlivých částech stromů a stanovení celkové antioxidační aktivity ve všech připravených extraktech pomocí metody průtokové injekční analýzy. Metodika je dále doplněna informacemi o zdravotních přínosech hlavních fenolických látek vyskytujících se v rostlinné biomase jabloní a hrušní. Ze získaných výsledků jsou doporučeny snadno dostupné odpadní materiály z ovocných stromů pro následnou recyklaci a další využití, a vybrány odrůdy s vysokým obsahem zdraví prospěšných bioaktivních látek.
Název v anglickém jazyce
Methodology for identification and detection of bioactive substances in plant parts of fruit trees and waste biomass
Popis výsledku anglicky
The described methodology is intended for use of fruit trees growers, fruit processing units, producers of food supplements or cosmetics and those who are interested in current trends in agriculture or healthy lifestyle. The methodology includes analytical methods used to determinate phenolic substances including sample preparation, separation conditions, and determination of total antioxidant activity. The main interest of the presented methodology is to determine phenolic compounds in various cultivars of fruit trees with using high performance liquid chromatography (HPLC). The studied material includes leaves, bark, buds, flowers and woodchip. The aim was to develop routine, simple and validated HPLC methods to separate main phenolic compounds in apples (phloridzin, phloretin, chlorogenic acid, rutin and quercitrin) and pear (arbutin, chlorogenic acid, 1,5 and 3,5-di-caffeoylquinic acid, and rutin) trees with using diode array detector (DAD). The methodology also includes the application of abovementioned methods to a wide range of samples to monitor the changing phenolic profle in individual parts of trees during vegetation period and to determine the total antioxidant activity in all prepared extracts with using flow injection analysis. The methodology also contains information about health benefts of the main phenolic substances occurring in the plant material of apple and pear trees. From the obtained results, materials from fruit trees and selected varieties with high content of healthy bioactive substances are recommended for subsequent recycling.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
—
OECD FORD obor
10406 - Analytical chemistry
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TJ02000196" target="_blank" >TJ02000196: Výzkum využití odpadů z ovocných stromů jako zdroje cenných bioaktivních látek</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
978-80-906644-7-0
Číslo předpisu
12365/2021-MZE-18140
Technické parametry
Ministerstvo zemědělství ČR schválilo publikaci jako certifkovanou metodiku a doporučilo ji pro využití v zemědělské praxi. Publikaci bylo uděleno Osvědčení číslo 12365/2021-MZE-18140 v souladu s podmínkami „Metodiky hodnocení výsledků výzkumu a vývoje“.
Ekonomické parametry
Fenolické látky a antioxidanty tvoří důležitou složku zdravé výživy, hlavním zdrojem je v současné době ovoce a produkty z něj. Z šetření Českého statistického úřadu z roku 2017, které zahrnovalo 1 755 pěstitelů ovoce, je celková výměra ovocných ploch cca 15 473 ha. Nejvýznamnějším ovocným druhem byly jabloně pěstované na ploše 7 819 ha (47,6 %) s prům. hustotou 1 322 jabloní na hektar. Biomasa ovocných stromů představuje doposud nevyužívaný zemědělský materiál. Llistí je snadno dostupné a jeho odběr nenarušuje vývin ovocných stromů. Listí by mohlo sloužit jako zdroj cenných bioaktivních látek ve formě extraktů či potravních suplementů s uplatněním v kosmetickém, potravinářském či farmaceutickém průmyslu. Spotřeba doplňků stravy v ČR stoupá každým rokem. Češi za ně zaplatili v roce 2015 zhruba 2,2 mld. Kč a predikce na rok 2020 byla 2,5 mld. Kč. Pěstitelé mohou zvýšit nabídku svých služeb o distribuci produktů do kosmetických, farmaceutických a potravinářských firem.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo zemědělství, odbor zemědělských komodit, Těšnov 65/17, Praha 1, 11000
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů