Ověření systému v budově II
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F26429632%3A_____%2F19%3AN0000005" target="_blank" >RIV/26429632:_____/19:N0000005 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ověření systému v budově II
Popis výsledku v původním jazyce
Pro testování technologií v poloprovozu v rámci projektu byl vybrán uzavřený areál Botanické zahrady Univerzity Palackého v Olomouci. Ač se jedná převážně o venkovní prostory, čemuž byl přizpůsoben také zvolený hardware, toto místo svými charakteristickými vlastnostmi je velmi podobné místům, která se většinou nacházejí uvnitř budov (např. galerie, výstavy, muzea), a ve kterých je toto řešení použitelné a uplatnitelné. Venkovní prostory poloprovozu byly vhodným místem pro ověření jak funkčnosti modulu pro přechod mezi vnitřním a venkovním prostředím, který byl v rámci projektů vyvíjen, ale také pro realizaci instalace odolných beaconů ve venkovním prostředí, což se ukázalo, že je ve velkém počtu případů nutné také v místech, kde jsou využívány indoor technologie ve vnitřních prostorech (např. při vstupu do budovy, v atriích a zahradách, při přechodu mezi budovami apod.). Cílem tohoto poloprovozu, kromě vyvinutí systému pro orientaci a poskytování zajímavostí, který slouží primárně pro návštěvníky objektu, bylo vyvinutí nástrojů pro sběr dat o chování návštěvníků v zahradě. Cíle tohoto poloprovozu se podařily naplnit díky vyvinutí mobilní aplikace pro systém Android, kterou mohou návštěvníci při návštěvě zahrady využívat, a která poskytuje gamifikační prvek pro objevování zajímavých míst v zahradě. Díky této aplikaci je také možné získávat data o chování uživatelů aplikace. Tato data je možné využít pro posílání tematických informací o stavu a chodu zahrady. Vyvinutý dashboard umožňuje správci zahrady v reálné čase pozorovat pohyb návštěvníků s aplikací a generovat statistická zhodnocení za různé časové intervaly. V případě použití pro jiný use case, lze takto sbíraná data využít pro optimalizaci procesů uvnitř budovy, díky kterým je možné z dlouhodobého hlediska předcházet nehospodárnému využívání energií (osvětlení/vytápění atd.) a snižování opotřebení infrastruktury. Historické informace mohou sloužit pro analýzu nejvíce využívaných částí budovy/areálu jako podklady pro inovace, rekonstrukce a restrukturalizace. Aplikace může poskytovat bezpečnostní instrukce v případě nebezpečí (požár, zatopení), a navádět návštěvníky do bezpečí. Při propojení tohoto systému s dalšími bezpečnostními prvky, jako např. kouřové detektory, bezpečnostní kamery apod., je možné zobrazit bezpečnostní pokyny automaticky.
Název v anglickém jazyce
Verification of the system in a building II
Popis výsledku anglicky
A closed area of the Botanical Garden of Palacký University in Olomouc was chosen for testing the developed technologies. Even though it is mainly an outdoor space, to which the chosen hardware has also been adapted, this place is very similar in its characteristics to places that are mostly located inside buildings (eg galleries, exhibitions, museums), and in which this solution is usable and applicable. The outdoor areas of the pilot plant were a suitable place to verify both the functionality of the module for the transition between indoor and outdoor environment, which was developed within the project but also to implement the installation of durable beacons in the outdoor environment, which proved to be necessary in a large number of cases specifically in places where indoor technologies are used in indoor spaces (eg when entering a building, in atriums and gardens, when passing between buildings, etc.). The aim of this pilot plant, in addition to developing a system for orientation and providing attractions, which is aimed primarily towards visitors of the building, was to develop tools for collecting data about the behavior of visitors in the garden. The goals of this pilot plant have been achieved thanks to the development of an Android mobile application, which visitors can use when visiting the garden, and which provides a gamification element for discovering interesting places in the garden. Thanks to this application, it is also possible to obtain data about the behavior of its users. This data can be used to send thematic information about the condition and operation of the garden. The developed dashboard allows the garden administrator to observe the movement of visitors with the application in real-time and to generate statistical evaluations for various time intervals. In the case of use for another use case, the data collected in this way can be used to optimize processes inside the building, thanks to which it is possible to prevent uneconomical use of energy (lighting/heating, etc.) and reduce infrastructure wear. Historical information can be used for the analysis of the most used parts of the building/area as a foundation for innovation, reconstruction, and restructuring. The application can provide safety instructions in case of danger (fire, flooding), and guide visitors to safety. When connecting this system to other security features, such as smoke detectors, security cameras, etc., it is possible to display security instructions automatically.
Klasifikace
Druh
Z<sub>polop</sub> - Poloprovoz
CEP obor
—
OECD FORD obor
10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/EG15_019%2F0004361" target="_blank" >EG15_019/0004361: Výzkum metod a technologií detekce polohy a navigace ve vnitřních prostorách budov s ohledem na jejich zefektivnění a optimalizaci</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
Ověření systému v budově II
Číselná identifikace
—
Technické parametry
Pro use case botanické zahrady, jelikož se převážná část zahrady nachází ve venkovních prostorách uzavřeného areálu, bylo nutné vybrat vhodné hardwarové komponenty – beacony. Hlavním požadavkem na tyto beacony, byla možnost využití i v nepříznivých podmínkách (odolnost vůči větru, dešti, výkyvům teplot apod.) a dlouhá výdrž baterie. Beacony jsou nastaveny na vysílání informačních packetů pomocí protokolu iBeacon, který je mobilní aplikací detekován a zpracován. Beacony byly upevněny pomocí stahovacích pásek na vybraná místa tak, aby byly v dostatečné výšce pro snadnou detekci mobilní aplikací, a aby bylo zamezeno jejich zcizení. Pro upevnění byla vybrána místa jako kmeny a větve stromů, sloupy, konstrukce oznamovacích tabulí a další V rámci poloprovozu byla vyvinuta interaktivní mobilní aplikace pro zařízení se systémy Android. Pro aplikaci byl zvolen přístup monitorování regionů jednotlivých beaconů, což umožňuje použitý iBeacon protokol. Každý vstup a výstup uživatele z/do regionu je zaznamenán, a v reálném čase se pomocí protokolu WebSocket odesílá na backend službu. Zároveň aplikace pomocí WebSocket příjmá real-time informace z backend služby. Kromě notifikací, které jsou zobrazeny uživateli v případě, kdy spustí aplikaci (aktualita) a nachází se v blízkosti zájmového místa, byla implementována backendová služba, která umožňuje zasílat oznámení na základě aktivity v zahradě. Tyto informace je možné sdělovat jak návštěvníkovi zahrady se spuštěnou aplikací, tak správci zahrady pomocí e-mailové zprávy, který na ně může adekvátně reagovat. K výsledku prozatím nebyla uzavřena smlouva o využití výsledku s konkrétními subjekty. Tento výstup byl zatím implementován v testovacím poloprovozu v rámci botanické zahrady realizovaném v rámci projektu. Výstupy testování a nabyté know-how bude využito v komerčních aktivitách společnosti CEDA Maps a.s. a EFEX s.r.o., které se zaměřují na implementaci indoor navigačních, orientačních a informačních systémů v budovách. Uživateli výstupu budou jak majitelé a správci, tak vlastníci a nájemníci inteligentních budov (ale také dalších veřejných budov). V rámci implementace řešení do budov se předpokládá uzavírání smluv o licenčním využití výsledku.
Ekonomické parametry
Implementace vyvinutých komponent systému v dalších budovách povede ke zvýšení ročního objemu zisku. Výstup bude použit také pro další VaVaI činnost.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
26429632
Název vlastníka
CEDA Maps a.s.
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
A - K využití výsledku jiným subjektem je vždy nutné nabytí licence
Požadavek na licenční poplatek
A - Poskytovatel licence na výsledek požaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—