Metodika nekultivační analýzy mikroflóry sýrů, solných lázní a nálevů s využitím denaturační gradientové gelové elektroforézy (DGGE)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F26722861%3A_____%2F16%3AN0000014" target="_blank" >RIV/26722861:_____/16:N0000014 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://www.vumlekarensky.cz/upload/soubory/metodidy/metodika_dgge.pdf" target="_blank" >http://www.vumlekarensky.cz/upload/soubory/metodidy/metodika_dgge.pdf</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metodika nekultivační analýzy mikroflóry sýrů, solných lázní a nálevů s využitím denaturační gradientové gelové elektroforézy (DGGE)
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem této metodiky je detekovat nežádoucí mikroorganismy (patogenní mikroorganismy, mikroorganismy způsobující kažení) i žádoucí mikroorganismy (např. probiotika) přítomné v sýrech, solných lázních a nálevech, a to zejména v případech, kdy klasické kultivační postupy jsou nedostačující. Jedná se především o detekci mikroorganismů, pro které nejsou k dispozici dostatečně selektivní metody pro izolaci, detekci a následnou identifikaci neznámých původců kažení, detekci patogenních mikroorganismů přítomných v nízkých koncentracích, detekci subletálně poškozených nebo z jiného důvodu nekultivovatelných mikroorganismů, apod. Metodika je založena na využití denaturační gradientové gelové elektroforézy (DGGE) s následnou identifikací pomocí molekulárně biologických metod.
Název v anglickém jazyce
Methodics for the non-cultivation analysis of cheese, brine and pickle microflora using denaturating gradient gel electrophoresis (DGGE)
Popis výsledku anglicky
The aim of this methodics is to detect undesirable microorganisms (pathogens, spoilage microorganisms) or desirable microorganisms (e.g. probiotics) present in cheeses, brines or pickles especially in the cases that the classical cultivation methods are unsatisfactory. It means the detection of microorganisms for which enough selective isolation methods do not exist, the detection and further identification of unknown spoilage causes, the detection of pathogens present in a low concentration, the detection of sub-lethal damaged or other non-cultivable microorganisms, and others. The methodics is based on the use of denaturating gradient gel electrophoresis (DGGE) with a subsequent identification using molecular-biological methods.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
GM - Potravinářství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/QJ1210300" target="_blank" >QJ1210300: Systémy jištění kvality a bezpečnosti mlékárenských výrobků vhodnými metodami aplikovatelnými v praxi</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
QJ1210300 CM4
Číslo předpisu
SVS/2016/148099-G
Technické parametry
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v.v.i., IČ 679859041, smlouva ze dne 18. 10. 2016, Rumburská 89, 277 21 Liběchov, ředitel Ing. Jan Kopečný, DrSC., kopecnyj@iapg.cas.cz
Ekonomické parametry
Rozšíření spektra poskytovaných služeb, které přinese průměrné tržby odhadem 50 tis. Kč ročně. Zisk je odhadován na cca 50 tis. Kč za období 5 let.
Označení certifikačního orgánu
Státní veterinární správa České republiky, Slezská 7, Praha 2, 120 56
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů