Metodika využití molekulárních markerů IRAP pro popis genových zdrojů máku (Papaver somniferum L.)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F26784246%3A_____%2F14%3AN0000001" target="_blank" >RIV/26784246:_____/14:N0000001 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metodika využití molekulárních markerů IRAP pro popis genových zdrojů máku (Papaver somniferum L.)
Popis výsledku v původním jazyce
Byla vyvinuta a optimalizována metodika pro rychlou a spolehlivou detekci a vzájemné odlišení odrůd máku setého (Papaver somniferum L.) na základě amplifikace fragmentů DNA. Ačkoli nejsou molekulární markery doposud standardně pro účely odlišování odrůd využívány, mohou být vhodným a užitečným doplňkem hodnocení prováděných pomocí morfologických deskriptorů. Výhodou využití molekulárních markerů je zejména rychlost analýzy a vysoká míra polymorfismu. Metodika je určena pro pracoviště, které se zabývají problematikou šlechtění máku a detekce odrůd máku.
Název v anglickém jazyce
Methodology for classification of opium poppy (for Papaver somniferum L.) genetic resources using IRAP molecular markers.
Popis výsledku anglicky
Methodology for fast and reliable characterization and evaluation of opium poppy (Papaver somniferum L.) genetic resources was developed and optimized. Method is based on specific DNA fragment amplification. Although molecular markers are not regularly used for varieties discrimination, they can be suitable and useful supplement of assessment using morphological descriptors. The advantage of molecular markers is particularly quckness of analysis and high degree of polymorphism. Methodology is suitable for opium poppy breaders.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
—
OECD FORD obor
40402 - GM technology (crops and livestock), livestock cloning, marker assisted selection, diagnostics (DNA chips and biosensing devices for the early/accurate detection of diseases) biomass feedstock production technologies, biopharming
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TA01010375" target="_blank" >TA01010375: Využití progresivních biotechnologických metod ve šlechtění máku setého</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2014
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
IRAP u máku
Číslo předpisu
UKZUZ 054949/2014
Technické parametry
ISBN 978-80-87360-31-6 Smlouva o uplatnění výsledku se společností: OSEVA PRO s.r.o. se sídlem v Praze, Jankovcova 938/18, PSČ 170 37, IČ: 49616552, DIČ: CZ49616552, zastoupený Ing. Věrou Vrbovskou (jednatel)
Ekonomické parametry
Spolehlivá a rychlá metoda identifikace a odlišování odrůd může mít pro uživatele značný ekonomický význam, zejména v oblasti šlechtění a semenářství. Mnoho ekonomicky významných rostlinných druhů zahrnuje velký počet odrůd, z nichž mnohé jsou blízce příbuzné. Znalost genetických vzdáleností mezi odrůdami je důležitá pro výběr vhodných materiálů pro šlechtění, což může přinést ekonomický profit. Jasná identifikace je také velmi důležitá z hlediska právní ochrany nových odrůd. Výhodou využití molekulárních markerů pro šlechtitele je možnost rychlého testování rozsáhlého materiálu, kdy navíc je možné testovat rostliny v klíčním stavu a dále si ponechat jen rostliny vhodného genotypu. Byť se metoda využití molekulárních markerů jeví jako relativně nákladná, její zavedení může pro pracoviště výhledově znamenat značný ekonomický přínos.
Označení certifikačního orgánu
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Hroznová 2, 65606 Brno
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů