Žáci s matematickým nadáním v primárním vzdělávání
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F44555601%3A13430%2F14%3A43885956" target="_blank" >RIV/44555601:13430/14:43885956 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Žáci s matematickým nadáním v primárním vzdělávání
Popis výsledku v původním jazyce
Péče o žáky s rozumovým nadáním, kteří projevují intenzivní potřebu zabývat se matematikou, je aktuální téma primárního matematického vzdělávání. V textu jsou diskutovány potřeby těchto žáků a požadavky na matematickou úlohu v kontextu současné pedagogické praxe, kdy ve školách převládá hromadná forma výuky. V České republice se převážně uplatňuje individuální integrace nadaného žáka. V textu jsou představena zjištění z výzkumu, jenž se zabývá edukační nabídkou pro žáka s matematickým nadáním, který jeintegrován ve třídě s běžnou žákovskou populací. Pozornost byla zaměřena na vlastnosti matematické učební úlohy, zejména obtížnost a entropii, a na sadu úloh jako významný vzdělávací prostředek. Na základě studia odborné literatury a zjištění z výzkumu jsou v závěru formulována doporučení pro pedagogickou praxi - pro tvorbu a realizaci edukační nabídky pro žáka s matematickým nadáním.
Název v anglickém jazyce
Pupils with mathematical talent in primary education
Popis výsledku anglicky
Current topic of the primary mathematical education is to care for pupils with an intellectual talent who show an intense need to deal with mathematics. The text discusses the needs of these pupils and also demands on a mathematical task in the context of current educational practice, where dominates collective form of teaching. In the Czech Republic, individual integration of gifted pupil is mainly applied. The text presents findings from research that deals with the educational proposal for a pupil with mathematical talent, which is integrated in a class with regular pupil population. Attention was focused on the characteristics of mathematical learning task, especially the difficulty and the entropy rate, and also on the set of tasks as an importanteducational tool. Based on the study of literature resources and research findings, there are formulated recommendations for educational practice - for creating and implementing educational proposal to a pupil with mathematical talent.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AM - Pedagogika a školství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2014
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Matematické uvažovanie detí
ISBN
978-80-561-0162-9
Počet stran výsledku
23
Strana od-do
42-64
Počet stran knihy
100
Název nakladatele
VERBUM
Místo vydání
Ružomberok
Kód UT WoS kapitoly
—