Frazeologická kompetence pedagogů v české primární škole (mezigenerační výzkum)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F44555601%3A13430%2F17%3A43893585" target="_blank" >RIV/44555601:13430/17:43893585 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Frazeologická kompetence pedagogů v české primární škole (mezigenerační výzkum)
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem příspěvku je poskytnout přehled výsledků mezigeneračního výzkumu zaměřeného na frazeologickou kompetenci českých vysokoškolských studentů učitelského oboru pro 1. stupeň základních škol (jako zástupců mladé generace), pedagogů působících v praxi primárních škol (jako zástupců střední generace) a učitelů v důchodovém věku, kteří vyučovali na 1. stupni ZŠ (jako představitelů nejstarší generace). Šetření, jež bylo realizováno na začátku tohoto roku v ústeckém regionu, navazuje na německo-rusko-slovenský vědecký projekt s názvem Bible and Christianity in Phraseology (Greifswald ? Petrohrad ? Ružomberok, 2010?2012), jehož cílem bylo sledovat odkaz společného kulturního dědictví v povědomí současné mladé generace na vybraném souboru 80 frazeologických jednotek biblického původu internacionálního charakteru (dále jen FJ BP) ve třech jazycích. Analýza dotazníkového šetření na základě znalosti biblické frazeologie (aktivní použití ? pasivní znalost ? neznalost) nám umožnila odhalit jádro a periferii některých FJ BP z hlediska jejich užívání v českém primárním školství. Vzhledem k tomu, že dílčími cíli našeho výzkumu bylo dále usouvztažnit frazeologickou kompetenci pedagogů v širším smyslu s jejich frazeologickou kompetencí v užším smyslu, tedy s frazeosémantickou interpretací (tj. schopností vyložit frazém, a to definičně, opisem, event. na základě jiného ekvivalentního obrazu), a dále zaregistrovat schopnost identifikovat původ FJ, budou v našem příspěvku představeny i tyto dílčí výsledky šetření.
Název v anglickém jazyce
Knowledge of Phrasemes among teachers in the Czech Primary Education System (Generational research)
Popis výsledku anglicky
The aim of the study was to summarize the result of generational research focusing on the varying knowledge of phrasemes among students of primary education (representing the younger generation), graduates begining their teaching careers at primary schools (representing the middle generation) & experienced (or retired) teachers (representing the older generation). The survey was carried out at the beginning of 2017 in the Ústí nad Labem region as a follow up to the scientific project ?The Bible & Christianity in Phraseology (Greifswal ? Petrohrad ? Ružomberok, 2010-2012)?, that examined the understanding by the first group i.e. students of primary education of 80 selected phrasemes of biblical origin (translated into 3 languages German, Russian and Slovak). Analysing a questionnaire based on a knowledge of these biblical phrasemes (active knowledge, passive knowledge or no knowledge) allowed us to help determine the extend of their usage in the Czech primary education system. Another aspect of the study was to investigate the ability to interpret the biblical phrasemes by description, definition or equivalent, and the ability of the participants in this research to identify their origin as biblical.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60203 - Linguistics
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Didaktické studie
ISSN
1804-1221
e-ISSN
—
Svazek periodika
9
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
17
Strana od-do
117-133
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—