Konec "piva a sendvičů". Odbory v britské politice devadesátých let 20. století
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F49777513%3A23330%2F21%3A43966889" target="_blank" >RIV/49777513:23330/21:43966889 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://hdl.handle.net/11025/51053" target="_blank" >http://hdl.handle.net/11025/51053</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Konec "piva a sendvičů". Odbory v britské politice devadesátých let 20. století
Popis výsledku v původním jazyce
Tato studie je věnována vývoji politiky upravující fungování odborových svazů ve Velké Británii v devadesátých letech 20. století. Autor analyzuje přístupy vlád Johna Majora a Tonyho Blaira. V případě Majorova konzervativního kabinetu sleduje převážně návaznost na politiku předchozí premiérky Margaret Thatcherové, která kladla důraz na přesun kolektivních práv svazů na jejich jednotlivé členy a omezení stávek a protestů. Naopak Tony Blair měl za úkol nastavit vztahy mezi odborovými svazy a Labouristickou stranou na nových základech. Odbory totiž měly mezi labouristy tradičně velký vliv, ale tato praxe s konceptem New Labour vstřícným k soukromému sektoru nemohla fungovat dohromady. Po vstupu do vlády se také strana musela vyrovnat s dědictvím ekonomického thatcherismu. Autor ale také konstatuje, že nelze veškeré viny či zásluhy za změny fungování britských odborů připisovat jen politické sféře, ale je třeba sledovat i vývoj ekonomiky, zejména pak posilování sektoru služeb, na který museli odboráři reagovat.
Název v anglickém jazyce
The End of "Beer and Sandwiches". Trade Unions in British Politics of the 1990s
Popis výsledku anglicky
This study addresses the development of politics related to the functioning of trade unions in Great Britain in the 1990s. The author analyses the approaches taken by the governments of John Major and Tony Blair. With regard to Major's conservative administration, the study primarily analyses its link of the previous Prime Minister, Margaret Thatcher, who emphasised a transfer of collective rights from unions to their individual members and restriction of strikes and protests. In contrast, Tony Blair´s objective was to establish the relationship between trade unions and the Labour Party on a new basis, since trade unions traditionally had a major influence on the Labour Party, although this practice and the concept of New Labour, friendly to the private sector, could not work simultaneously. Having taken the governance, the party also had to deal with the heritage of economic Thatcherism. However, as the author remarks, all the blame or merit related to changes in the functioning of British trade unions cannot only be attributed to the political sector. It is also important to take into account the development of the economy, particularly the strengthening of the service sector, which had to be dealt with by trade unions.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Historica Olomucensia
ISSN
1803-9561
e-ISSN
—
Svazek periodika
61
Číslo periodika v rámci svazku
2021
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
15
Strana od-do
242-256
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—