Noc vědců - Tajemství filozofie
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F49777513%3A23330%2F23%3A43970282" target="_blank" >RIV/49777513:23330/23:43970282 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Noc vědců - Tajemství filozofie
Popis výsledku v původním jazyce
Slovo filosofie (φιλοσοφία) pochází z řečtiny a vzniklo složením dvou jiných slov – slovesa filein (φιλειν) „milovat“ a podstatného jména sofia (σοφια), tedy „vědění“, „poznání“ či „moudrost“. Proto se také filosofie obvykle překládá jako láska k moudrosti. Současný úzus stále více používá modernější fonetickou podobu psanou se „z“. Vyskytuje se v názvu většiny filozofických ústavů, a to i přesto, že pak již neodkazuje k moudrosti, ale jinému řeckému termínu zofos (ζόφος), tedy „temnota“, „mrákota“.
Název v anglickém jazyce
Czech European Reearchers Night
Popis výsledku anglicky
The word philosophy (φιλοσοφία) comes from the Greek and was formed by combining two other words - the verb filein (φιλειν) "to love" and the noun sofia (σοφια), meaning "knowledge", "knowledge" or "wisdom". This is also why philosophy is usually translated as the love of wisdom. Contemporary usage increasingly uses the more modern phonetic form written with a "z". It appears in the name of most philosophical institutes, even though it then no longer refers to wisdom but to another Greek term, zophos (ζόφος), i.e. "darkness", "gloom".
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
60301 - Philosophy, History and Philosophy of science and technology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů