Výpočet gradientu pro stínování objemových dat.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60162694%3AG44__%2F06%3A00001643" target="_blank" >RIV/60162694:G44__/06:00001643 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Výpočet gradientu pro stínování objemových dat.
Popis výsledku v původním jazyce
Finálním krokem vizualizačního řetězce pro zpracování objemových dat je zobrazení vytvořeného modelu pomocí některé z metod stínování. Podle použitého osvětlovacího modelu je stínování určeno z globálních parametrů scény (umístění objektu a světelných zdrojů, barva a intenzita světla) a gradientu vypočteného z lokálních vlastností dané části modelu (poloha, intenzita a klasifikace voxelu). V některých případech používané metody určí gradient nesprávně a ve výsledném obraze se objeví artefakty, projevující se jako tmavé plochy nebo schodovité struktury. Pro řešení tohoto problému byly navrženy dvě nové metody učení gradientu, metoda převrácení gradientu a metoda úhlových diferencí. Obě navržené metody byly testovány a porovnány s dalšími metodami pro určení gradientu. Měření a výsledná zobrazení potvrdila, že navržené metody jsou vhodné pro vizualizaci objemových dat a odstraňují artefakty.
Název v anglickém jazyce
Gradient estimation methods for volume date shading
Popis výsledku anglicky
The final step of a visualization chain of volumetric data processing is a representation of the created model using some of the shading methods. With respect to the selected lighting model shading is computed from the global scene parameters (the position of object and light sources, the colour and intensity of light) and from the gradient computed form the local properties of an individual part of the model (position, intensity and classification of a voxel). In some cases current methods produce incorrect gradient which results in image artefacts, such as dark areas and stair-like structures. To solve the problem, two methods were proposed, the reverse gradient method and angle difference method.. Both methods were tested and compared to other methods of gradient computation. Measurements and final renderings confirmed that the proposed methods are suitable for volumetric data visualization and they remove the artefacts.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
JD - Využití počítačů, robotika a její aplikace
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2006
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
GCG - 26. konference o geometrii a počítačové grafice
ISBN
80-7040-902-9
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
4
Strana od-do
85-88
Název nakladatele
Jihočeská univerzita
Místo vydání
České Budějovice
Místo konání akce
Nové Město na Moravě
Datum konání akce
15. 9. 2006
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—