Kvantitativní stanovení probiotických laktobacilů ve fermentovaných mléčných výrobcích
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60461373%3A22330%2F16%3A43901983" target="_blank" >RIV/60461373:22330/16:43901983 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Kvantitativní stanovení probiotických laktobacilů ve fermentovaných mléčných výrobcích
Popis výsledku v původním jazyce
Vzhledem k pozitivním zdravotním účinkům potravin obsahujícím probiotika má konzumace probiotických fermentovaných mléčných výrobků vzrůstající tendenci, což vede k potřebě jejich selektivního stanovení ve směsi s ostatními druhy bakterií mléčného kvašení z důvodu zajištění kontroly jejich deklarovaného množství. Cílem práce bylo vyhodnotit selektivitu doporučených kultivačních médií pro nejčastěji se v ČR vyskytující probiotické druhy L. acidophilus a L. casei a porovnat tyto plotnové metody s kvantitativní PCR (qPCR) s použitím nově navržených primerů kódujících peptidoglykanhydrolasy. Selektivní médium pro L. acidophilus a L. casei pokud se probiotické kmeny nacházejí ve směsi s ostatními druhy bakterií mléčného kvašení neexistuje. Stanovení probiotických mikroorganismů pomocí plotnové metody závisí na typu výrobku, stanovovaném mikroorganismu a na přítomnosti a druhovém složení ostatní přítomné mikroflóry. Kvantitativní stanovení pomocí qPCR ve srovnání s plotnovými metodami vycházelo o jeden řád výše než pomocí plotnových metod, což může být způsobeno (i) přítomností DNA z mrtvých buněk, (ii) přítomností živých buněk, ale nekultivovatelných forem, (iii) faktem, že jedna KTJ na plotně může být generována z více než jedné buňky. Hlavní výhodou qPCR je rychlost, spolehlivost, opakovatelnost a vysoká citlivost. Metoda qPCR zahrnuje i kritické kroky, kterými jsou např. izolace DNA a návrh specifických primerů.
Název v anglickém jazyce
Quantitative determination of probiotic lactobacilli in fermented milk products
Popis výsledku anglicky
In this work, the selectivity of various cultivation media used for the determination of probiotic lactic acid bacteria (Lactobacillus casei, Lactobacillus acidophilus) was tested. The determination of bacterial count obtained by plate methods and the quantitative polymerase chain reactions in pure cultures as well as in the comercial fermented products were compared. Media according to ČSN ISO 20 128, MRS agar pH 5.6; MRS agar pH 5.6 cultured for 14 days at 15 o C, MRS agar with vancomycin, MRS agar with bile, LC agar and M-RTLV agar were used in this work. The examined plate methods for the determination of Lactobacillus casei in fermented dairy products were not sufficiently selective. On the other hand, MRS agar with clindamycin and ciprofloxacin was found to be selective for the determination of Lactobacillus acidophilus in fermented dairy products. The number of cells determined by the quantitative polymerase chain reaction was about 1 to 2 log cycle higher compared to plate methods.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
GM - Potravinářství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
borník Celostátní přehlídky sýrů 2016
ISBN
978-80-7080-973-0
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
89-96
Název nakladatele
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Praha
Datum konání akce
19. 1. 2016
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—