Metody umělé inteligence pro rozvrhování vsádkových procesů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60461373%3A22340%2F03%3A00007647" target="_blank" >RIV/60461373:22340/03:00007647 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metody umělé inteligence pro rozvrhování vsádkových procesů
Popis výsledku v původním jazyce
Práce se zabývá plánováním a řízením víceproduktových vsádkových výrob, které se vyskytují zejména v chemickém a farmaceutickém průmyslu, ale i v dalších oborech. Cílem plánování je uspokojit požadavky zákazníků v požadovaném sortimentu, objemu a termínech a to při maximální ekonomické efektivnosti. Optimalizace plánu vsádkové výroby představuje náročný kombinatorický problém, jehož řešení klade vysoké požadavky jak na optimalizační algoritmy tak na výpočetní techniku. Proto se pro optimalizaci výrobních rozvrhů ve vsádkových výrobnách s výhodou používají různé typy heuristických algoritmů z oblasti umělé inteligence. Příspěvek popisuje tuto problematiku, principy modelování takových úloh, potřebná vstupní data, dosažené výsledky optimalizačních výpočtů a možnosti aplikace vybraných metod umělé inteligence k řešení vybraných problémů.
Název v anglickém jazyce
Artificial Intelligence Methods in Batch Process Scheduling
Popis výsledku anglicky
The contribution describes planning and control of multiproduct batch processes, that are in use not only in chemical and pharmaceutic industry but in other branches. The purpose of planning is to satisfy customer needs in desired range, volume and delivery date by maximal economic efficiency. Optimization of batch processes plan represents difficult combinatorial problem, which solution poses high requirements both at optimization algorithms and at hardware. That is, why are many kinds of heuristic algorithms from AI realm used with advantage in batch processes. The contribution describes the problems, principles of modelling of such problems, required inputs, achieved results of optimization computing and possibilities of application of selected AI methods by solving selected problems.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
CI - Průmyslová chemie a chemické inženýrství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2003
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Sborník 7. konference Inteligentní systémy pro praxi
ISBN
80-239-0201-6
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
"Zdan1/1"-"Zdan1/6"
Název nakladatele
AD&M
Místo vydání
Ostrava
Místo konání akce
Seč
Datum konání akce
18. 2. 2003
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—