Indický rytmický systém - zdroj inspirace západních skladatelů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61384984%3A51110%2F17%3AN0000026" target="_blank" >RIV/61384984:51110/17:N0000026 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Indický rytmický systém - zdroj inspirace západních skladatelů
Popis výsledku v původním jazyce
Kniha představuje indickou rytmiku jako velký inspirační zdroj i pro soudobé evropské tvůrce. Kniha je členěna do dvou oddílů. V prvním z nich má čtenář možnost se seznámit s tradičními principy a koncepty severoindické a jihoindické rytmiky, s rytmickými cykly a způsoby jejich počítání, s indickými polyrytmickými formami, se systémem rytmických slabik, jež se používají k výuce i k interpretaci, a v neposlední řadě s indickými bubny tabla, se kterými jsou některé rytmické struktury úzce spjaty. Výklad o severoindickém a jihoindickém tradičním rytmickém systému doplňuje online dostupný playlist s ukázkami. Ve druhé části knihy se autor zabývá konkrétními případy a způsoby, jakými kontakt s indickou rytmikou ovlivnil tvorbu západních hudebních skladatelů – analyzuje tvorbu Philipa Glasse, Oliviera Messiaena a Miloslav Kabeláče a také šesti současných kanadských a amerických skladatelů, kteří pracují s indickým nástrojem tabla. V závěru pak Tomáš Reindl prakticky ilustruje vybrané principy na příkladu vlastní tvorby. V českém odborném diskursu ojedinělá kniha je určena především praktikujícím hudebníkům a skladatelům, hudebním teoretikům, muzikologům, etnomuzikologům, hudebním publicistům a vyučujícím a studentům oboru bicích nástrojů. Autor Tomáš Reindl v publikaci využil své zkušenosti z dlouhodobého studia přímo u indických mistrů a z využívání prvků indické rytmiky ve vlastní tvorbě stejně jako poznatky získané při studiu skladby na HAMU.
Název v anglickém jazyce
Indian Rhythm System: a Source of Inspiration for Western Composers
Popis výsledku anglicky
This book is divided into two sections: The first one is focused on explanation of principles, concepts and forms of rhythm systems of two main branches of Indian classical music, north-Indian (Hindustani) and south-Indian (canatic). Both of them are born from same roots but there are remarkable differences too. There are explanation of different rhythmical forms and their analysis, Indian rhythm cycles (tála), their counting systems and its practical usage. For India there is typical way of recitation of rhythms using special syllables (bol). For their comprehension there is necessary to explain basics of Indian tabla playing and its traditional repertoire. Written material is accompanied by audio examples too. In the second part of the book, author addresses how, in different ways, western composers can be inspired and influenced by the concepts of Indian rhythmic systems. Numerous examples are given in the text from the works of various European, American and Canadian composers who received inspiration and creative material from Indian rhythms in different ways. Among these illustrations are classics of 20th century music composed by luminaries such as Olivier Messiaen, Miloslav Kabeláč and Philip Glass (among others) - for whom the highly advanced systems of rhythm from India became a major impetus for the development of their musical language. The author himself is a long-term performer of Indian classical music, and in this text he also reveals different kinds of influence of Indian rhythm system to his own compositional work.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60403 - Performing arts studies (Musicology, Theater science, Dramaturgy)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7331-458-3
Počet stran knihy
122
Název nakladatele
Nakladatelství AMU
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—