Hra skrývání a odkrývání.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61988987%3A17250%2F16%3AA1801JZ3" target="_blank" >RIV/61988987:17250/16:A1801JZ3 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Hra skrývání a odkrývání.
Popis výsledku v původním jazyce
Autorka interpretuje obraz Vlastní portrét Roye Nachuma v rámci konceptuálního rámce identity Já, reprezentovaného prostředky autoportrétu, který nezobrazuje tvář, ale ruce. Tento zvláštní způsob zpodobení sebe samého a skutečnost, že obraz vyžaduje hmatový kontakt ze strany vnímatelů (na povrchu plátna je báseň napsaná Braillovým písmem) směřuje autorku studie k myšlence o významu hmatu, symbolickým významům ruky a vztahu mezi zrakem a hmatem v oblasti výtvarného umění. Obraz Roye Nachuma je založen na kontrastu tmy a světla, a z tohoto důvodu je pojednáno i o světle jako podmínce vnímání a poznání, a o symbolických významech světla a tmy.
Název v anglickém jazyce
Play of Hiding and Uncovering
Popis výsledku anglicky
The author interprets the painting Self Portrait created by Roy Nachum in the conceptual framework of identity of the Self, represented by means of self-portrait which does not concentrate on the face but on the hands. This special way of portraying oneself and the fact that the painting needs tactile contact from the side of audience (on the surface of the painting, there is a poem written in Braille letters) directs the author of the paper to think about the significance of the touch, symbolic meanings of the hands and the relation between sight and touch in the area of visual arts. Roy Nachum?s painting is based on the contrast of lightness and darkness; that is the reason that the problem of light as a condition of perception and knowledge, and symbolic meanings of lightness and darkness are also taken into account in the course of interpretation.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60300 - Philosophy, Ethics and Religion
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Romboid. Časopis pre literatúru, kritiku, umenie a interdisciplinaritu.
ISSN
0231-6714
e-ISSN
—
Svazek periodika
10
Číslo periodika v rámci svazku
prosinec
Stát vydavatele periodika
SK - Slovenská republika
Počet stran výsledku
10
Strana od-do
101-110
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—