Prasečí chřipka jako příklad panické pseudoudálosti
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F10%3A10215560" target="_blank" >RIV/61989592:15210/10:10215560 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Prasečí chřipka jako příklad panické pseudoudálosti
Popis výsledku v původním jazyce
Byla mutace viru chřipky (A/H1N1), která v roce 2009 postihla většinu zemí světa, reálným ohrožením zdraví populace nebo jen médii využitým postrachem veřejnosti a pseudoudálostí? V textu nahlížíme reprezentaci prasečí chřipky optikou Cohenovy teorie morální paniky (1972) a Boortinovy pseudoudálosti (1961). Na příkladech z českých médií ilustrujeme znaky, které odpovídají způsobu informování, jež Cohen označil jako over-reporting, a hledáme odpověď na otázku, zda mediální pokrytí prasečí chřipky v hlavních českých denících (Mladé Frontě Dnes, Lidových novinách a Právu) vzbuzovalo morální paniku. Teorie morální paniky zdůrazňuje mocenský rozměr fungování médií, který přispívá k sociální kontrole skupiny a posilování její identity skrze ostrakizaci těch,kteří narušují společenská pravidla. Proto pro zkoumaný případ považujeme za vhodnější koncept postmoderní paniky Johanssona (2002).
Název v anglickém jazyce
Swine flu as an example of panic pseudo-event
Popis výsledku anglicky
Was the mutation of influenza virus (A/H1N1), which affected most countries of the world in 2009, the real threat to population health or a folk devil and a pseudo-event created by media? In the text we apply the theory of moral panic formulated by Cohen(1972) and pseudo-event by Boortin (1961). We analyze the examples of representation of swine flu from the Czech media that correspond to the way of reporting described by Cohen as over-reporting. We seek the answer to the question whether media coverage of swine flu in the main Czech dailies (Mlada fronta Dnes, Lidove noviny and Pravo) aroused moral panic. The theory of moral panic stresses the power dimension of media functioning that contributes to the social control and the strengthening of group identity through the ostracism of those who disturb the social rules. Therefore, we consider the concept of postmodern panic by Johansson (2002) to be more appropriate for the analysed case.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AO - Sociologie, demografie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2010
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Revue K-M-K
ISSN
1804-0365
e-ISSN
—
Svazek periodika
4
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
31
Strana od-do
—
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—