Role učitele při implementaci multikulturního vzdělávání do školních kurikul
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F16%3A33162022" target="_blank" >RIV/61989592:15210/16:33162022 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/61989592:15410/16:33162022
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Role učitele při implementaci multikulturního vzdělávání do školních kurikul
Popis výsledku v původním jazyce
V naší studii cílíme na pojímání multikulturní ideologie ve vzdělávacím procesu prizmatem antropologického diskurzu. Vycházíme z vlastního výzkumu mezi učiteli základních a středních škol ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji, které se uskutečnilo v letech 2014 a 2015. Cílem našeho dlouhodobého výzkumného zájmu bylo zmapovat přístupy učitelů k tzv. ideám multikulturalismu. Tyto si vymezujeme v souladu s rámcovými vzdělávacími programy jako ty, jež vedou k nekonfliktní a rovnoprávné koexistenci různých skupin s odlišnou kulturou, etnickou příslušností, náboženským přesvědčením aj. Při prezentaci výsledků výzkumu se zaměřujeme na to, jak je multikulturní výchova na školách uchopována, jak je jí rozuměno, kterými předměty nejčastěji prostupuje. Jako klíčové se nám jeví přístupy pedagogů k příslušníkům etnických či náboženských menšin, z nichž byli nejčastěji reflektováni Romové. Různé etnické skupiny jsou obvykle chápány jako homogenní celky kulturně odlišné od majority, a tedy nesoucí punc "jinakosti", s nímž se pojí stereotypní představy o příslušnících těchto skupin. Takový přístup jde proti smyslu multikulturní výchovy, která by měla stereotypy odbourávat.
Název v anglickém jazyce
The role of a teacher in curriculum implementation of multicultural education
Popis výsledku anglicky
In our study we are using anthropological discourse to focus on understanding multicultural ideology. Utilizing the results of our own research realized from 2014 to 2015 among teachers of elementary and high schools in Zlínský, Olomoucký and Moravskoslezský district we aimed to map teachers' approach towards the ideas of multiculturalism which we defined pragmatically in correspondence with general education programs as leading to pacifist and just coexistence of different groups with different culture, ethnicity and religion. While presenting the results of our research we mainly focus on ways multicultural education is grasped, how it's understood and in what school subjects it reflects most. The pivotal point in contemporary migratory situation is approach of the teachers towards the most reflected group, which is Roma minority. Individual ethnic groups are then usually understood as homogenous therefore as bearing the stigma of being specifically different. This stigma is then connected to stereotypes. This way of understanding ethnicity is very problematic and goes against the main ideals of multicultural education, which strives to conquer the stereotypes.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AM - Pedagogika a školství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Civilia. Revue pro oborovou didaktiku společenských věd
ISSN
1805-3963
e-ISSN
—
Svazek periodika
7
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
21
Strana od-do
59-79
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—