Monitorování zaměstnanců
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F23%3A73621963" target="_blank" >RIV/61989592:15210/23:73621963 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Monitorování zaměstnanců
Popis výsledku v původním jazyce
Článek se zabývá právní úpravou respektování soukromého života a korespondence v mezinárodních, a dále českých a slovenských právních předpisech. Je nutné upozornit na konflikt základních práv, a to práva na zajištění soukromí zaměstnanců na pracovišti a práva zaměstnavatele vlastnit majetek a přiměřeným způsobem ho ochraňovat. Jsou uvedeny rovněž důvody, které vedou zaměstnavatele k ochraně svého majetku, a souvislost s ochranou osobních údajů v případě využití prostředků IT při monitorování zaměstnanců. Na základě judikatury ESLP je vymezen pojem soukromí, který spadá do kategorie osobnostních práv, a vymezení toho, co spadá pod pojem ochrany soukromí, a zda určité jednání zaměstnavatele znamenalo zásah do práva na soukromí či nikoliv. ESLP řešil porušení práva na respektování soukromého života, obydlí a korespondence v těchto podobách – prohlídka kanceláře, odposlech telefonních hovorů, natáčení zaměstnanců kamerovým systémem nebo kontrola e-mailové korespondence. Jsou zdůrazněny tři klíčové případy rozhodované ESLP, a to konkrétní případy Bărbulescu, Antović a Mirković a López Ribalda a jiní, ve kterých soud hodnotil, zda došlo nebo nedošlo k porušení č. 8 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Ze závěrů vyslovených soudem je nutné připomenout, že je zpravidla požadováno, aby byl zaměstnanec o možnosti sledování kamerovým systémem předem informován, jaký byl rozsah sledování a stupeň zásahu do soukromí zaměstnance, zda měl zaměstnavatel pro monitorování legitimní důvody, zda zaměstnavatel mohl uplatnit méně invazivní zásah do soukromí než monitorování, jaké byly výsledné dopady monitorování na zaměstnance a zda měl zaměstnanec k dispozici adekvátní záruky, zejména zda zaměstnavatel mohl zaměstnance sledovat jen po výslovném předchozím upozornění.
Název v anglickém jazyce
Monitoring of employees
Popis výsledku anglicky
Summary It is not possible to deny employers controlling their employees while using IT equipment, but it is necessary to determine the intensity and under what conditions. Each form of violence in the workplace can take the form of employee control by the employer, which we must demand as a legitimate procedure, while retaining the dignity of the employee. The employer has an understandable interest in controlling his employees with regard to the protection of his property, which may consist in carrying out checks of objects that the employees bring or take away, the control of technological and other work approaches, as well as health and safety at work control of employees and the control of their performance. It is clear that the employer has the right to monitor the employees, but the employee should be be aware of the nature of the monitoring and the employee must be notifi ed of it in advance.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Poznanie a výklad práva. Otázky metodológie
ISBN
978-80-974487-1-4
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
11
Strana od-do
358-368
Název nakladatele
Ústav státu a práva Slovenskej akadémie vied
Místo vydání
Bratislava
Místo konání akce
Piešťany. Slovensko
Datum konání akce
15. 3. 2023
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—