Paracelsovo pojetí člověka (a jeho předobrazy v díle Pika della Mirandola a Marsilia Ficina)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15260%2F11%3A33116586" target="_blank" >RIV/61989592:15260/11:33116586 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Paracelsovo pojetí člověka (a jeho předobrazy v díle Pika della Mirandola a Marsilia Ficina)
Popis výsledku v původním jazyce
Studie je náčrtem Paracelsovy koncepce člověka, jak ji nacházíme v jeho přírodně-filosofických spisech, zvl. v pozdní Astronomia Magna. Zároveň usiluje o nalezení určitých analogií (příp. i vlivů) mezi Paracelsem a Pikem della Mirandola (zvl. v jeho spise Heptaplus) a Ficinem (zvl. ve spise De vita coelitus comparanda). Za základ Paracelsovy antropologie je vzat jeho výklad kosmogonických a antropogonických pasáží knihy Genesis. Z Paracelsovy antropologie jsou vyvozeny tři nejdůležitější aspekty: 1) Člověk jako obraz světa a obraz Boží; 2) člověk jako obraz nebe a země; 3) pojem imitatio astrorum, tj. zvláštní koncepce "světla přírody", , které přijímá všechno své vědění, všechen "rozum" z hvězd. tato koncepce je srovnána s jinými přístupy k astrologii(a tedy k problému svobody) u Paracelsa samotného i u Ficina a Pika.
Název v anglickém jazyce
Paracelsus' Concept of Man (and its Patterns in the Work of Pico della Mirandola and Marsilio Ficino)
Popis výsledku anglicky
This paper presents a draft of Paracelsus' concept of man based on his natural-philosophical works, in particular his late Astronomia magna. At the same time, it tracks certain analogies, or even influences, between Paracelsus and Pico della Mirandola (esp. his Heptaplus) or Ficino (esp. De vita coelitus comparanda). The anthropology of Paracelsus is seen as fundamentally based on the cosmogonical and anthropogonical account of the biblical Genesis. The three most important aspects are distilled from the Paracelsian anthropology and presented as follows: 1) man as the image of the world and the image of God; 2) man as the image of heaven and earth; 3) the notion of 'imitatio astrorum', i.e. the peculiar conception of the 'light of nature' drawing all its knowledge, all 'reason' from the stars. The last concept is compared with other approaches to astrology (and thus to the problem of freedom) of Paracelsus himself as well as with certain similar ideas of Ficino and Pico.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AA - Filosofie a náboženství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2011
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Pojetí člověka v dějinách a současnosti filosofie. I. Od antiky po renesanci
ISBN
978-80-7325-248-9
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
"113?124"
Počet stran knihy
156
Název nakladatele
Centrum pro studium demokracie a kultury
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS kapitoly
—