Využití pokročilých statistických metod v aplikaci lesnického typologického klasifikačního systému
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62156489%3A43410%2F16%3A43910390" target="_blank" >RIV/62156489:43410/16:43910390 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Využití pokročilých statistických metod v aplikaci lesnického typologického klasifikačního systému
Popis výsledku v původním jazyce
Lesnicko-typologický klasifikační systém (LTKS) Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem (ÚHÚL) slouží lesnictví České republiky a dalším souvisejícím oborům téměř půl století. Tento systém vznikl z potřeb lesnické praxe jako nástroj pro účelné i účelové hospodaření v lesích. Současnost ukazuje, že interdisciplinární význam systému a různorodost využití jeho jednotek vyžaduje otestování jednotek systému tak, aby nebylo pochyb o jejich existenci. Přírodní lesní oblasti (PLO), tradiční jednotky lesnicko-typologického klasifikačního systému ÚHÚL, byly historicky vymezeny na základě expertních a empirických znalostí lesnických typologů. V této studii jsme analyzovali koncept PLO, tedy schopnost jednotky reflektovat různorodost přírodních podmínek. Je to klíčový předpoklad nejen pro ekologicky orientovaný lesnický management, ale také pro další obory, které lesnicko-typologický systém využívají, jako je například ochrana přírody. Ve studii jsme vycházeli z téměř 49 tisíc záznamů lesnické typologické databáze (LTD) ÚHÚL a vybrali z ní 11 885 vhodných pro analýzu ploch na celém území ČR. Pro analýzu části Karpat bylo vyfiltrováno 2 524 ploch, 58 environmentálních faktorů a 340 rostlinných taxonů. Pokročilé klasifikační (náhodné lesy) a ordinační techniky prokázaly na datech LTD, až na výjimky, dobrou schopnost PLO v karpatské části ČR diferencovat přírodní podmínky a stabilitu konceptu PLO. Vzhledem k širokému použití, jako např. primárního podkladu pro lesnickou legislativu, rámcové hospodaření, ale i pro obory mimo sektor lesního hospodářství, doporučujeme úpravy ve členění sporných přírodních lesních oblastí a revizi jejich hranic na základě nesprávně klasifikovaných ploch detekovaných náhodnými lesy. Ze zjištěných výsledků vyplývá, že cenné expertní zkušenosti z minulosti by měly být doplněny formální kvantifikací, dnes běžnou ve všech oblastech lesnické ekologie.
Název v anglickém jazyce
Use of advanced statistics in application of the Czech forest classification system
Popis výsledku anglicky
The Czech Forest Classification System has been serving to Czech forestry and related fields for almost 50 years. The system was developed based on practical demands as a tool for efficient forest management. Importance of the system a broad applications point to the necessity to test the system units. The Natural Forest Areas (NFA), traditional system units, have been delineated on expert knowledge of forest typology experts. In this study, we analyzed the concept of NFA and thus the ability to reflect natural conditions. I tis a fundamental assumption for ecologically oriented forest management and for other fields using the system such as nature conservation and restoration. We used almost 49 thousands plots of the Czech typological database and choose 11 885 plots for the entire area of CZ and 2 524 plots for the Carpathian part along with 58 environmental factors and 340 plant taxon. Advanced classification (Random Forests) and ordination revealed a good ability of NFAs to differentiate natural conditions and stability of the concept in the Carpathian part. We recommend revision of NFA borders in not clear parts detected by classification. We also recommend linkage of former expert knowledge with advanced quantification as a common utility in forest ecology.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
GK - Lesnictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Karpatské lesy: sborník příspěvků
ISBN
978-80-88184-00-3
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
60-67
Název nakladatele
Ústav pro hospodářskou úpravu lesů
Místo vydání
Brandýs nad Labem
Místo konání akce
Bunč
Datum konání akce
4. 5. 2016
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—