Fantastická literatura jako model společnosti
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68378017%3A_____%2F16%3A00470462" target="_blank" >RIV/68378017:_____/16:00470462 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Fantastická literatura jako model společnosti
Popis výsledku v původním jazyce
Studie vychází z německého literárně- a kulturněvědného pojmu „fantastická literatura“. Na příkladu kulturně-sémiotického přístupu Renate Lachmannové a hermeneuticko-filozofického přístupu badatelů berlínského Centra pro výzkum kultury a literatury (fantastická literatura jako „Gedankenexperiment) autorka ukazuje dva možné přístupy k fantastickým textům. Dále se zabývá studií Konrada Paula Liessmanna o literárním zpracování cest časem. Souhlasí s jeho závěrem, že velká část románů o putování časem má kořeny v sociálních teoriích své doby a že většinou modeluje „svět zítřka“ „očima dneška“. Situaci v anglojazyčném prostředí srovnává se ruskými fantastickými romány 21. století, které reflektují současný stav ruské společnosti pohybující se mezi politizací privátního i veřejného života a zároveň mezi tabuizací (arkanizací) tohoto politického prvku.
Název v anglickém jazyce
Fantastic literature as a model of society
Popis výsledku anglicky
The study is based on the German concept of “fantastic literature as on a concept of literary and cultural science. Taking as an example the cultural semiotic attitude of Renate Lachmann and the hermeneutic philosophical attitude of the researchers of the Berlin Center for Literary and Cultural Research (fantastic literature as the “thougt experiment), the author presents two possible attitudes to fantastic texts. She is further concerned with the study of Konrad Paul Liessmann on literary adaptation of journeys through time. She agrees with his conclusion that a great part of the novels about wandering through time are rooted in social theories of the age, and that they mostly model the “world of tomorrow by “today’s eyes. She compares the situation in the English-speaking environment with the Russian fantastic novels of the 21st century, which reflect the contemporary state of Russian society oscillating between a politicisation of both private and public life and simultaneously between a tabooisation (arcanisation) of this political element.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AJ - Písemnictví, mas–media, audiovize
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Na rozhraní světů: fantastická literatura v mezioborovém zkoumání
ISBN
978-80-210-8441-4
Počet stran výsledku
22
Strana od-do
39-60
Počet stran knihy
378
Název nakladatele
Masarykova univerzita
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS kapitoly
—