Využití umělého kameniva z vysokopecní strusky při výrobě asfaltových směsí
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F68407700%3A21110%2F17%3A00316697" target="_blank" >RIV/68407700:21110/17:00316697 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Využití umělého kameniva z vysokopecní strusky při výrobě asfaltových směsí
Popis výsledku v původním jazyce
V rámci doktorského jednoletého výzkumného projektu byla použita stabilní kladenská vysokopecní struska jako alternativní náhrada k běžnému drcenému kamenivu. Struska je vedlejším produktem především výroby železa a oceli a v dopravním stavitelství je používaná již řadu let, ale pouze jako kamenivo do nestmelených vrstev případně jako příměs pro výrobu hydraulicky stmelených vrstev. Jakákoliv jiná aplikace není v současné době používána a to i díky některých problémům některých velkých silničních staveb nebo z nedostatečné znalosti charakteristik a historie vzniku a původu konkrétních strusek. Tento materiál je proto mnohdy spíše ukládán na skládky, ačkoli by se mohlo jednat o kvalitní kamenivo se zlepšenými pevnostními a protismykovými charakteristikami. V tomto příspěvku jsou prezentována data probíhajícího výzkumu, kdy bylo předrcené a přetříděné struskové kamenivo aplikováno do asfaltových směsí typu AC. Ve směsích byla jedna frakce kameniva kompletně vyměněna kamenivem struskovým. Na referenčních a alternativních asfaltových směsích byla provedena celá řada zkoušek pro ověření vlivu tohoto alternativního kameniva na výsledné vlastnosti asfaltové směsi. Příkladem provedených zkoušek je stanovení modulu tuhosti, stanovení odolnosti vůči trvalým deformacím, provedení zkoušky pevnosti v tahu za ohybu, stanovení odolnosti vůči účinkům vody a mrazu a další.
Název v anglickém jazyce
Use of recycled aggregate from blast furnace slag during asphalt mixture production
Popis výsledku anglicky
Within a one year research doctoral project blast furnace slag from Kladno was used as an alternative substitution of natural crushed aggregate. Slag is a by-product mainly of iron and steel production and it has been used in transport engineering for many years, but only as aggregate for unbound layers or as an admixture for hydraulically bound layers. Any other application is currently not used. This can be also due to some problems of large road constructions or insufficient knowledge of characteristics, source and origin of specific slags. This material is often being deposited in landfills, although it could be an aggregate with high quality, improved strength and anti-skid characteristics. In this paper there are presented data of the ongoing research, where grinded/crushed and sorted slag aggregates were used in asphalt mixtures of AC type. In the asphalt mixtures, one aggregate fraction was completely replaced by the slag aggregate. A number of tests was performed on the referential and alternative asphalt mixtures to verify the effect of this alternative aggregate on the asphalt mixture properties. As an example of performed tests is the determination of stiffness modules, determination of resistance to permanent deformation, the tensile strength test, the determination of resistance to water and frost, and others.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
20102 - Construction engineering, Municipal and structural engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Obnova cestných komunikácií
ISBN
978-80-89565-32-0
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
11
Strana od-do
134-144
Název nakladatele
Kongres STUDIO, spol. s r.o.
Místo vydání
Bratislava
Místo konání akce
Jasná, Nízké Tatry
Datum konání akce
14. 11. 2017
Typ akce podle státní příslušnosti
WRD - Celosvětová akce
Kód UT WoS článku
—